Altılı Masa toplantısından sızan bilgilere göre, bugünkü olağanüstü buluşmada Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı görüşüldü. Beş genel başkanın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına “Evet” dediği, Akşener’in görüşünü Pazartesi bildireceği öğrenildi.

Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayını belirlemek üzere bir araya gelidiği toplantıdan, beş genel başkanın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Millet İttifakı”nın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine “Evet” dedikleri bilgisi sızdı.

Halk TV’nin akşam haberlerini sunan İrfan Değirmenci’nin bildirdiğine göre toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı masaya geldi, beş genel başkan Kılıçdaroğlu’nun adaylığına “Evet” dedi. Akşener’in ise görüşünü, partisinin hafta sonu yapılacak Genel İdare Kurulu toplantısı sonrasında Pazartesi günü toplanacak Altılı Masaya bildireceği öğrenildi

Millet İttifakı’nı oluşturan altı parti lideri, Cumhurbaşkanı adayını belirlemek üzere bugün bir kez daha bir araya geldi.

Saadet Partisi Genel Merkezi’nde saat 14.00’te başlayan toplantı 20.00 dolaylarında sona erdi. 

Toplantının sonunda, partilerin yetkili kurullarıyla görüşmesinden sonra Masa’nın nihai kararı açıklamak üzere 6 Mart Pazartesi günü yeniden bir araya geleceği açıklandı.

Genel başkanların imzasını taşıyan kısa açıklamada, “Cumhurbaşkanı adayı ve geçiş süreciyle ilgili uzlaşmaya varıldığı” belirtildi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğindeki toplantıya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremler dolayısıyla ertelenen toplantıda, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının netleşmesine kesin gözüyle bakılırken adayın açıklanmasının bir başka toplantıya bırakılacağı da belirtilmişti.

Toplantı öncesi Altılı Masanın en büyük partisi CHP’de dikkati çeken bir gelişme yaşanmış, hafta sonu önce parti grubunu ardından Parti Meclisini toplayan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecinde CHP’nin tek yetkili ismi olmuştu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bu karara ilişkin, “Böylece Cumhuriyet Halk Partisinin yetkili kurulları 13. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte olduğunu kararlılıkla bir kez daha ilan etti” açıklamasını yapmıştı.

İlk toplantı 12 Şubat’ta yapılmıştı

Muhalefet liderleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle ilk olarak 12 Şubat’ta bir araya gelerek, yaklaşık 5 saatlik görüşmenin ardından “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni”ne son biçimini vermiş ve seçim süreci ve sonrasına ilişkin işbirliği mesajı vermişti.

Geniş katılımlı bir toplantıyla, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’nin açıklandığı Bilkent Otel’de yapılan görüşmede, “geçiş sürecinin ilkelerinin öncelikli görüşülmesi” talebini dile getiren Ali Babacan’ın ikinci toplantıya ev sahipliği yapması kararlaştırılmıştı.

Reklam