Sol Parti Zonguldak İl Örgütü, Kadıköy’de ‘Hükûmet istifa’ eyleminde gözaltına alınan SOL Parti üyelerine yönelik iktidarın kolluk kuvetlerinin tutumuna yönelik sert tepki gösterdi

Sol Parti Zonguldak İl Örgütü yaptığı basın açıklamasında, “Evet devlet AKP ile özdeşleşmiş polis devleti olmuştur. En basit tepkiye ve eleştiriye tahammülü kalmamıştır. Bu suçluluk psikolojisidir”dedi

Sol Parti yaptığı basın açıklamasında şu görüşleri paylaştı

“Dün en demokkratik hak olan basın açıklaması yapmak isteyen İstanbul Sol Parti üyelerine polis sert müdahale etmiştir. Yüze yakın arkadaş şiddet uygulanarak göz altına alınmıştır.

Yaşadığımız deprem faciasında ilk günden itibaren bölgede her türlü dayanışmada görev alan Dayanışma Gönüllüleri ve Sol Partili arkadaşlara yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyoruz.

İnsanların yaşam haklarını, güvenli barınma haklarını sağlamayan, depremde yardımları zamanında yeterli şekilde karşılamayan siyasi iktidar en demokratik tepkide aslan kesilerek şiddet uyguluyor. Evet devlet AKP ile özdeşleşmiş polis devleti olmuştur. En basit tepkiye ve eleştiriye tahammülü kalmamıştır. Bu suçluluk psikolojisidir. Son günlerde deprem bölgesinde yaşanan olumsuzluklara hassasiyet gösteren tüm kurum ve kişilere karşı yürüttüğü yasakçı, şiddet olaylarına tanık oluyoruz.

Deprem bölgesinde yaşam için zamanında müdahale etmeyen kolluk kuvvetleri, barışçıl bir etkinliğe anında müdahale etmeyi maharet saymaktadır.

Her şeye ticari kar olarak bakan AKP iktidarı devleti ticari şirket olarak yöneteceğini iddia etmişti. Kentsel dönüşüm yerine, kar amaçlı rantsal dönüşüm yürüten, güvenli konut yerine karlı konut yapımlarına izin veren, engel olmayan siyasi iktidardır. Sağlıksız evleri dönüştürme yerine çılgın projelerle övünen iktidar depremde kaybettiklerimizin sorumlusudur. Bu iktidarın yönettiği yardım kuruluşu Kızılay depremin en yıkıcı anında çadır, yiyecek, giyecek satıyorsa artık tuz kokmuştur. Sol Parti olarak bu baskıcı tutumları kınıyoruz. Başta Hükümet olmak üzere tüm  sorumluları istifaya çağırıyoruz. Helalleşmeyeceğiz. Hesaplaşacağız.”