Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, partisini Zonguldak il Başkanlığı’nı ziyaret etti. Sol Parti Zonguldak İl Başkanı İsmail Yıldız ve Parti üyeleri tarafından karşılanan Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, basın açıklaması yaptı. Parti binasındaki basın açıklamasında konuşan Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, “1 Nisan Cumartesi günü Zonguldak‘ta emek yürüyüşü gerçekleştireceğiz.AKP İktidarı 20 yıldır iktidarda,  20 yıldır uyguladığı politikalar ile Türkiye’de yoksulu artık kader haline getirdiler. Zonguldak‘ta da olduğu gibi SEKA, Erdemir başta olmak üzere bütün Türkiye’deki özelleştirmelerle kamunun birikimleri hacet mezat birilerine peşkeş çekildi.

Yine TTK olayında olduğu gibi kamusal yatırımlar yapılmadığı için emekçiler ucuz işgücü olarak kullanılıyor. Ama aynı zamanda yeraltında yaşamla ölüm arasında karşı karşıya kalıyorlar.

Uygulanan bu politikalar yüzünden işsizlik arttı, emekliler insanca yaşam koşulundan da uzaklaştı. Açlık sınırının 9500 TL olduğu bir ülkede, en düşük bir emekli ücreti daha dün 7500 TL’ye çıkaracağı söylendiği bir hurafe gibi.

Yıllardır uygulanan politikalar ile sağlık alanında artık para yoksa ölüme mahkum oluyorsun. Türkiye’de Laikliğin yeniden kazanılması için birlikte mücadele edelim diyoruz. Türkiye orta Doğu‘da neredeyse bütün dış güçlerin ileri karakolu haline geldi. Bütün bunlar 20 yıldır AK Partinin kullandığı politikalardandır.

Biz de diyoruz ki artık yeter. 20 yıldır bu ülkenin üzerinde bir karabasan gibi çöktüğünüz. Biz artık bu kara bulutları dağıtmak istiyoruz. 6 Şubat‘ta Kahramanmaraş ve 11 ilde meydana gelen doğal afeti felakete çevirdiler. Biz diyoruz ki bizden aldıklarını, halktan aldıklarını geri alacağız. Bütün özelleştirilen kamu kurumlarını yeniden kamulaştırmayacağız. Bizden çalınan paraları yeniden alacağız.

İşte tam da bunun için emek yürüyüşleri gerçekleştiriyoruz. Bu emek yürüyüşlerinden bir tanesi de 1 Nisan Cumartesi günü Zonguldak‘ta olacak. Zonguldak‘ta yapacağımız emek yürüyüşü saat 12:00’de istasyon caddesinden başlayacak ve Madenci Anıtı’nda kamuoyuna açıklama yapacağız. Bu eylem sadece bizim yürüyüşümüz değil AK Partinin uyguladığı politikaların altında ezilmek istemiyoruz diyen ve milyonlarca insanın yürüyüşünün başlangıcı olsun. Tüm Zonguldak halkını bir Nisan’da yapacağımız emek yürüyüşüne davet ediyoruz. Gelin birlikte yürüyelim haramilerin saltanatını son verelim” dedi.

Sol Parti Üyeleri aynı zamanda bölgenin farklı noktalarında bildiri dağıtarak yurttaşları 1 Nisan’da gerçekleştirilecek olan yürüyüşe davet ediyorlar

Reklam