Sosyal Güvenlik Kurumu işçileri, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile artan iş yükü ile birlikte geçmişten süregelen sorun ve talepleri için bugün farklı şehirlerde iş bırakma eylemi düzenledi. Zonguldak’ta KESK’e Bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) ve Türkiye Kamu-Sen’e Bağlı Türk Büro Sen üyeleri SGK Zonguldak İl Müdürlüğünde iş bıraktı ve basın açıklaması yaptılar

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro Sen Zonguldak Şubesi üyeleri Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının iş yükünün arttığına dikkat çekilerek, SGK çalışanlarına özlük haklarının verilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Türk Büro Sen Zonguldak şube Başkanı Köksal Tunçtürk, “Bugün ‘pireye kızıp yorgan yakma’ zamanı değildir. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen’e destek verme TÜRK BÜRO SEN’i yetkili kılma zamanıdır.”

Tunçtürk özetle şu düşüncelere yer verdi;  “Bildiğiniz üzere 2.250.000 vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Kanun TBMM’den geçerek kanunlaşmış, uygulamada kadrosu 38.000 olmasına rağmen fiilen 23.000 personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla 2.250.000 vatandaşımıza 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir.

Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400.000 olan ve olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi,  beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur. Sendikamız Türk Büro Sen bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için;

“Haklı Ve Israrlı Taleplerimizin Takipçisi Olacağız”

-666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi,

Kurum İçi Uzmanlık hakkı verilmesi,

-Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi-666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi” hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur.

Sendikamız Türk Büro Sen kurulduğu günden bu güne, ‘bizim ilkemiz önce ülkemiz’ diyen, sorumlu sendikacılığı kendine yol ve yöntem olarak belirlemiş Türkiye sevdalılarının meydana getirdiği bir sivil toplum kuruluşudur.

Ancak, Sendikamız ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ ülküsüne de sıkı sıkıya inanmış bir sendikadır. Bu nedenle, SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan;

-3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM’den geçmesini istiyoruz.

-Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması ve 3600 ek göstergenin 1 dereceye düşen tüm memurlara verilmesi için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam etmektedir.

Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusu 12 senedir Toplu Sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili ancak etkisiz sendikadır. SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. Bugün ‘pireye kızıp yorgan yakma’ zamanı değildir. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen’e destek verme TÜRK BÜRO SEN’i yetkili kılma zamanıdır.            

SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve içinde bulunduğu durumdan kurtaracak olan TÜRK BÜRO SEN’dir.

SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerimizin devam edeceğini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.” şeklinde taleplerini dile getirdi.

Reklam