Toplumsal Muhalefet farklı bir araya gelişlerle AKP-MHP Bloğunun 20 Yıllık iktidarına son vermek için sahada

Diğer yandan da AKP İktidarı Bakanlar dahil Milletvekili olmak ve bir anlamda da kamu kaynaklarını kullanarak seçim propagandası için sahada

Bu iki durum aynı zamanda eşitsiz seçim atmosferinin kimin lehine dönüşmesini kolaylaştırıcı propagandanın yanında imkanları elinde bulunduran iktidar cephesine yeniden imkan sağlıyor. Muhalefet ise bu duruma karşılık özellikle büyük metropolleri (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana vb) noktaları bu kampanyanın bir paçası yapıyor.

İki durumda da taraflar birbirlerini alt etmek için kimi devletin bakanlarıyla diğeri de yerel yöneticilerin pozisyonları gereği kamu kaynaklarını kullanarak seçimde üstün gelmenin faturasını kamu kaynaklarından harcayarak yapacaklar.

Bunun dışında kartlarda da yeni yeni açılımlar görünmeye başladı.

Yıllardır, bilerek,özel olarak propagandayla ve sürekli olarak HDP’nin parlamentodaki durumunu yok sayarak yada onu bu durumda taca atmak için ‘terör’ kartını kullanan AKP ve MHP İttifakı, benzer hamleyi bu kez kendi cephesinden yaptı.

İttifaklar konusunda AKP-Hüda-Par ile ittifak kurdu.

Hüda-Par’ın Hizbullah ile olan bağını görmezden gelerek onu kendi listelerinden parlamentoya taşımanın çabasına girdi.

AKP’nin HÜDA PAR ile yakınlaşmasına toplumdan tepkiler gecikmedi.

Bu durum AKP tabanında da rahatsızlık yarattığı biliniyor.

Fakat en büyük tepki MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye ve MHP Tabanına geldi. HDP konusunda yıllardır her ortamda tepki gösteren Devlet Bahçeli konuyla ilgili olarak açıklamayı oldukça geç yaptı ve ; “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP listelerinden seçime gireceği açıklanan HÜDA PAR’lı ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, HÜDA PAR’ın terörle ilişkisi olmadığını söyledi.

Bahçeli, “Hür Dava Partisi’nin hiçbir terör örgütüyle bağ ve bağlantısı olmadığı açıklanmış ve muhataplarınca da ifade edilmiştir. Sık sık gündeme taşınan Hizbullah terör örgütünün ise nasıl ve ne zaman çökertildiği malumdur” diyerek gerçeklerden kaçmıştır.

Bu konuda Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, AKP listelerinden seçime gireceği açıklanan HÜDA PAR hakkında açıklama yapmasını isteyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi.ve ; “Sözcü TV’ye bağlanan Tantan, “HÜDA PAR’la Hizbullah arasında tabii ki bağ vardır” dedi. Tantan, “İsimleri tek tek saymaya gerek yoktur. 57. Hükümet döneminde Hizbullah evlerinin nasıl ortaya çıkarıldığına, Gaffar Okkan’ın nasıl öldürüldüğüne, Başbakan Yardımcısı olarak şahit olmuş biri” dedi.

Bahçeli’nin sözlerine tepki gösteren Tantan, “Bunları nasıl söyleyebiliyor anlamak mümkün değil”diyerek tepki gösterdi.

İktidar özellikle 6 Şubat’ta meydana gelen büyük depremle birlikte ortaya çıkan skandallarla birlikte iyice köşeye sıkışmış olmasından dolayı, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da HDP’ye yönelik olarak sandık güvenliğini HÜDE PAR ile sağlamanın peşine düştüğü görülüyor.

Geçmiş seçimlerde Kürt halkının oylarını almak için TRT’ye PKK Liderinin mektubunu yayınlatmaya kadar gitmiş fakat yinede başarılı olamamıştı. . Bu seçimde de HÜDE PAR kartını devreye sokarak bölgede Hizbullah’ın baskısını yaşattıklarını yeniden gündeme taşımak istiyor.

Ne yapılırsa yapılsın AKP-MHP Bloğu bu seçimde başarılı olma şansını yitirdiği görülüyor.

Türkiye halkı 20 Yıllık iktidardan kurtulmanın ve daha demokratik, özgür, hukukun ve adaletin yerleşeceği bir Türkiye için farklı toplumsal güçlerle birlik içinde hareket yolları arıyor.

Sol Parti 1 Nisan’ da Yürüyüş düzenliyor

Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, partisini Zonguldak il Başkanlığı’nı ziyaret etti. Sol Parti Zonguldak İl Başkanı İsmail Yıldız ve Parti üyeleri tarafından karşılanan Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, basın açıklaması yaptı Basın açıklamasının ana konusu 1 Nisan’da Sol Parti bölgesel bir miting düzenliyor. Mitingin ana teması, “AKP’yi gönderelim’ yürüyüşü.

Sol Parti il örgütü ve çevre il örgütleri sokakta bildiri dağıtarak halkı mitinge çağırıyor.SOL Parti, 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlere ‘Sosyalist Güç Birliği’ içerisinde kendi ad ve amblemiyle katılacağını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Millet İttifakı’nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.Şimdi zor olan şu 1 Nisan’da gerçekleşecek olan Mitinge CHP hatta 6’lı Masa’nın bileşenleri yada diğer AKP Karşıtı Blogun bu mitinge hangi düzeyde destek vereceği yada Sol parti kendi bloğunun dışında bu mitinge kimi davet ettiği konusu.

Bunu da herhalde mitingde göreceğiz.

Mitingin renkliliği AKP-MHP Bloğunun gidip gitmeyeceğinin de bir işareti yada Sosyalistlerin durumu görmemiz açısından önem taşıyor.

Haydi 1 Nisan yürüyüşüne

Reklam