Zonguldak’ta nefesler tutuldu, Parti Genel Merkezlerinin açıklayacağı ilk 5 sıra milletvekilliğine kim gelecek?

Ülke genelinde AKP-MHP’nin oluşturduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başını çektiği Cumhur İttifakı (Blok) ile 6’lı Masa olarak bilinen Millet İttifakı’nın ve Toplumsal Muhalefetin diğer bileşenleri, Emek Özgürlük Bloğu, Sosyalist Güç Birliği’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak destek verdiği Kemal Kılıçdaoğlu’nun dışında, İki Aday daha yarışıyor. Sinan Ogan ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce.

Ana kavga, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında yürümesine rağmen, bloklar son ana kadar karşılıklı olarak birbirlerini zayıflatacak gerek oy, gerekse algı yönetimini tırmandırarak yürüyor.

Özellikle Cumhur ittifakı, şiddet ve inançları da devreye sokmaya başladığı ve bunun için sertlik ve çatışmanın, önümüzdeki kalan sürede tırmanacağı yorumları artıyor.

Bunlara iki örnek; Birincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TV kanalında ki programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik tehdit içeren sözleri sonrası İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan silahlı saldırı girişimi.

Diğeri ise, Kılıçdaroğlu’nun bir ziyaret sırasında yerde bulunan turistik amaçlı yer halısının üzerinde ki fotoğrafının kamuoyuna “Seccadeye bastı” yalanlarıyla gündeme giren inanç ve ibadet üzerinden oluşturulan algı.

Bu iki örnek bile iktidar bloğunun ne kadar sıkıştığını, çaresizliğini ve yenilginin işaretlerini veriyor.

İktidarın 20 yıllık sürecine yönelik biriken tepki, kalan sürede daha cesaretli ve her geçen gün daha da güçlü olarak hissedilmeye başlandığı görülüyor.

Özellikle kadınların, gençlerin ve yoksul kent ve kır emekçilerinin tepkileri bir yandan, diğer yandan unutturulmaya çalışılan 6 Şubat’ta Onbir İlde meydana gelen depremin ağırlaşarak karabasana dönüşen ve AKP iktidarını bölgeden defedecek en önemli etkenlerin başında geliyor.

Tüm bunlara demokrasi ve özgürlük, daha demokratik ülke özlemi isteyen taleplerde, AKP-MHP Bloğunu daha sert, daha tehditkâr, daha katı yöntemlere başvurmaya ve özellikle sandık güvenliğini Milli Güvenlik meselesine kadar getirdi.

Ama nafile.

Türkiye halkı, bunda AKP’nin emekten, özgürlükten yana tabanı da dahil, MHP’nin milliyetçi (Türkçü) kesimleri de bu durumdan rahatsızlıklarını artık alenen, açık ifade ederek bu durumun değişmesi gerektiğini her platformda görünür oldu.

Sorun bu durumdan kurtulmanın ötesinde daha yaşanabilir bir Türkiye sorunu önümüzde duruyor.

Partilerin İlk 5 ismi nasıl yansıyacak nefesler tutuldu

Aday Adaylarının gözü kulağı hatta kendileri Ankara’da yada, gelecek haberde. AKP’de aday sayısı 40’ların üzerinde, CHP’de 30’yakın, MHP, Saadet Partisi 20’lerde ve diğer partilerde İl,İlçe başkanlarının istifalarıyla aday adaylıklarını açıkladılar.

Sosyalistler ve Emek Özgürlük Bloğu henüz bölgede adaylarını açıklamadı.

“Sosyalist Güç Birliği”nin içinde yer alan Sol Parti ve “Emek Özgürlük Bloğu’ ve seçimlere kendi logosuyla gireceğini açıklayan TİP de henüz aday açıklaması olmadı.

CHP’de en güçlü profillerden biri Ereğli merkezli Neriman Posbıyık’ın öne çıktığı görülüyor. Halil Posbıyık’ın Belediye Başkanı oluşunun verdiği önemli güç kadın milletvekilinde Neriman Posbıyık’ı öne çıkarıyor.

Ereğli’nin gerek nüfus yoğunluğu gerekse Ereğli-Alaplı birlikteliği bu durumu daha da güçlendiriyor. Merkez açısından sessizlik korunuyor.

CHP Açısından zor olan Vadi bölgesi. Vadi’nin öne çıkacak yeni güçlü aday profilinden çok eski bakanlardan Hasan Gemici’nin halktan çok, parti örgütlerini ziyaretleri var. Gemici’nin kuşağı döneminin oy oranı beklenenin altında çıkacağı kesin.

Genel merkez düzeyinde Gemici’nin geçmişteki deneyimi ve bilgi birikimi aşağıda oya yansır mı açıkçası ben bu konuda şüpheliyim.

CHP açısından belki geleceğe hazırlık açısından benim tercihim, CHP Aday adayı Maden Mühendisi Cemalettin Sağtekin’den yana.

CHP Merkezde, Deniz Yavuzyılmaz, Merve Kır, Ünal Demirtaş arasına sıkışmış durumda.

Vadide pozisyon olarak AKP-MHP Bloğu daha avantajlı görünüyor. AKP Merkez de çok sıkıntılı. Bir anlamda parti çok kanatlı.

Bu durumu tartışmayı bitirecek, kavgayı sonlandıracak aday seçimi çok kritik. Merkezde MHP-AKP ortak liste ile kavganın ateşini belki söndürebilir.

İYİ Parti’nin birinci Sıra adayı neredeyse belirlenmiş durumda.

Bölgeyi kapsayacak tek aday pozisyonunda önceki dönem İl Başkanı eski Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen görünüyor.

Kısaca Cumhurbaşkanlığı seçiminden zor olan TBMM seçimi.

Buda ülkem mi, ben mi sorusuna cevapta beliriyor.

Sağlıcakla kalın

Reklam