Zonguldak Kent Konseyi 22’nci Olağanüstü Genel Kurulu, yapıldı. 177 üyenin oy kullandığı Genel Kurulda kazanan, beyaz liste ile 116 oy alan Mustafa Bilge olurken, mavi liste ile Av. Buğra Ertem 59 oy aldı. 

21’inci dönem Kent Konseyi Başkanı olan Hakan Kutoğlu’nun  Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektör Yardımcılığına atanmasın ardından, yönetimin aldığı kararla  yeni başkan seçimi yapıldı. 
Zonguldak Belediyesi Nikah Salonunda yapılan Genel Kurulda, Mustafa Bilge ve Av. Buğra Ertem, Kent Konseyi Başkanlığı için yarıştı. 
Gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurula, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Zonguldak İl Müdürü Şenol Ayyıldız, 21’inci dönem  Kent Konseyi Başkanı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu, muhtarlar, STK Başkanları katıldı.
Divan Başkanlığını Kadir Habiboğlu yaparken, kâtipliği ise Halil Akçay ve Sadettin Dede yaptı. 

Hakan Kutoğlu “Genel Kurullara katılmazsak Kent Konseyi güçlü olmaz”

Kongrenin açılış konuşmasını 21’inci dönem  Kent Konseyi Başkanı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu yaptı. Hakan Kutoğlu yaptığı açıklamada: “Bizler 2 sene önce sizlerin teveccühü ile göreve geldik. Samimiyetle görevimizi yerine getirmeye gayret ettik. Çokça yol aldık. Bazen basında görüyoruz ortak akıl oluşması adına söylemler oluyor. Kent Konseyi varken ortak akıl aramanın anlamı yok. Herkesin burada temsil hakkı buluyor. Kentimiz adına kararlar vermemiz gerekiyor. Seçim zamanları buralar doluyor. Ondan sonra Genel Kurullara kimse gelmiyor. Genel Kurullara katılmazsak Kent Konseyi güçlü olmaz. Burada olan dernekler, her siyasi parti buraya üye. Kendi siyasi görüşlerini bir kenara bırakıp uzlaşmak zorunda. Kutuplaştırıcı değil uzlaştırıcı olmalıyız. Hedeflerimizi ortaya koyduk. Bunları yaparken, aynı fikirde olmadık. Ama kentimiz için kavgacı bir tutum içerisinde olmadık. Kazanımlarımız oldu. Eski terminal santralimizi tescil ettirdik. Enerji müzesi oldu. Eski Müessese Müdürlüğü için çaba gösterdik. Demir yolunu envanterini almış durumda. 4 meclis kurduk. 15 çalışma grubu kurduk. 1 hedefimize ulaşamadık. Sivil toplum kuruluşlarından destek alamadık. Seçimden sonra genel kurullarımızı dolduramadık.”

Selim Alan: Kongreler Dışında Da Kalabalık Olalım’


Seçimden seçime kalabalık olunmaması gerektiğini söyleyen Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan: “Kent Konseyi’nin 4 yılda 3 kez seçim yapılıyor. Kent Konseyi kongrelerinde özellikle adaylar olduğunda bu kalabalıkları görüyoruz. Burada ki herkes kentini çok seviyor, herkes birşeyler yapmaya çalışıyor ama sadece kongre günlerinde bunu yapmayalım. 8 yıl görev yapan Yesari Sezgin ve ekibine de teşekkür ediyorum ama Sayın Hakan Kutoğlu ve ekibiyle çalıştım onlara ayrıca teşekkür ederim. Zonguldak’ın yaşanabilir bir kent olması için hepimiz çalışıyoruz. Şeffaf idare ve Yönetim olması için Kent Konseyi adına çalışıyoruz. İki adayımızı da başarılar diliyorum.”

Buğra Ertem: “Parlayan Zonguldak için söylenecek çok şey var”

Kent Konseyi Başkan adayı Av. Buğra Ertem: “Karaelmas nitelemesi şehrimizin isminden öne çıkmış. Karaelması öne çıkartmak istiyoruz. Elmas niteliğini öncelik kabul eden biz katkıda bulunmak istiyoruz. Yönetimimizde öne çıkan fikirlere destek vereceğiz. Turizm alanında çalışmalar sağlanacak. İlimiz merkezinde altyapı eksiklerinin giderilmesi konusunda çalışmalar yapıldı. Şehrimiz yaşanılabilir olacak insan odaklı çalışmaları her zaman destekleyeceğiz. Kent Konseyi adayı olarak hangi projeler yapacaksanız diye sorular aldım. Önce şehri ve hemşireyi anlamak gerekiyor. Ancak bu aşamada olgunlaşmış ilk şehirde yaşamak için ilk önce otopark sorunu çözmek istiyoruz. Parlayan Zonguldak için söylenecek çok şey var. Desteklerinizi bekliyoruz” dedi.


Mustafa Bilge: “O kadar zenginiz ki kültür merkezi binamız yok”

Bir diğer aday olan Mustafa Bilge ise: “Turizmi çok seviyorum.  Zonguldak Kömür Jeoparkı Projesi çok bilinmiyor. Jeopark neden oluşuyor. Kömür Jeoparkı Filyos Antikent, Gökgöl mağarası, Harmanka’ya, Maden Müzesi, Cehennemağzı Mağarası var, 4112 yıllık Porsuk ağacımız var. Üzülmez Kültür Vadisi. 7 yıllık antik kentimiz var. O kadar zenginiz ki kültür merkezi binamız yok. Ben istiyorum ki şehrin en güzel yerine Kültür merkezi yapılsın. Kültür merkezi eksikliği hat safada. Lavuar alanına kütüphane yapılsın. Gençlerin vakit geçirebileceği böyle bir yer istiyorum” dedi.

OYLAMA YAPILDI 
Yapılan konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi. 225 üye oy kullandı. 

ZONGULDAK KENT KONSEYİ BAŞKAN ADAYI 

Av. Buğra Ertem 

ZONGULDAK KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU ASİL ADAYLAR 

Fırat Birkan 
Seren Atçel  
Hüseyin Cevher 
Doç.Dr. Yücel Namal 
Bahtiyar Emiroğlu Şenol Ayçiçek 
Onur Kalaycıoğlu 
Ümit Kaya 
Kısmet Cin 
Dursun Nazlı 
Hasan Kurt 

ZONGULDAK KENT KONSEYİ YÜRÜTME KURULU YEDEK ADAYLAR 

Selda Ünlü Birlik 
Volkan Kulakçı 
Tansu Yıldırım 
Murat Köse 

MUSTAFA BİLGE LİSTESİ

Ferdi Ataman 
Ercan Şehri 
Kemal Demir 
Volkan Çayırlı
Gülhan Yıldız 
Perihan Uğurlu Tahsin Koca 
Cem Uzun 
Yasemin Çakır Mehmet Bayar 
Yusuf Özkul 
Serkan Ceylan 
Sercan Günarslan 
Hayrullah Girgin 
Tansu Yıldırım 
Haldun Çakan 

YEDEKLER 

Hami Köse
İsmail Öner 
Bora Amasralı

Reklam