Seçim günü 100 bin gönüllü ile sahada olmayı hedefleyen Oy ve Ötesi Derneği 30 Nisan’da Zonguldak’ta müşahit eğitimi yapacak

Türkiye’de katılımcı demokrasi bilincinin yerleşmesi için faaliyet gösteren ve kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimlerle birlikte toplamda 8 seçimde görev yapan Oy ve Ötesi Derneği, 30 Nisan’da, Zonguldak’ta müşahit eğitimi yapacak. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Lokali’nde yapılacak eğitim saat 14.00’de başlayacak.

100 Bin Gönüllüyle Çalışacağız

Oy ve Ötesi Derneğinin Zonguldak Temsilciliğini yapan Gıda Mühendisi Fırat Angın, bu seçimler için yazılım altyapılarının yenilendiğini söyleyerek, “Mobil uygulamamızda bu sene ilk kez kullanacağımız OCR teknolojisi ile bize ulaştırılacak tutanak görüntülerini çok daha hızlı doğrulama şansına sahip olacağız. Herkes bu mobil uygulama sayesinde bize veri ulaştırabilir, oluşturacağımız referans veri tabanına destek sağlayabilir. Bu seçimde 100 bin Oy ve Ötesi gönüllüsünün desteğiyle Türkiye’deki tüm seçim sandıklarından veri toplamayı hedefliyoruz.” dedi.

Eğitim Herkese Açık Olacak

Türkiye’nin aralarında Zonguldak’ın da bulunduğu 50 büyük şehrinde eğitim yapacaklarını söyleyen Angın, “30 Nisan’da TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi lokalinde yapacağımız eğitimde, seçim kuralları, gönüllü sandık müşahitliği ve tutanak verisi toplama süreçlerine dair güncel bilgileri kapsayan eğitim vereceğiz. Şu anda çok sayıda gönüllümüz var. Ancak çalışmamız ön müracaat ve kayıt gerekmeksizin tüm vatandaşların katılımına açık olacak. Demokrasiden taraf olan herkesi eğitim çalışmamıza bekliyoruz” dedi. 

Reklam