Bülent Ecevit Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Zonguldak Valiliği tarafından başlayan Jeopark Yönetimi Uluslararası Çalıştay’ı programına katıldı.

2 gün sürecek olan ve küresel jeoparklar konusunda farkındalığın artırılması ile ülkemizde jeopark yönetimi konusunda kapasitenin geliştirilmesini amaçlayan çalıştay programı, bugün sabah saatlerinde açılış konuşmalarıyla başladı.

Çalıştay’da Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Vali Yardımcıları Turgut Subaşı, Mehmet Türk ve Yıldırım Uçar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ve dünyanın çeşitli ülkelerinden Jeopark üzerine bilimsel çalışmalar yürüten katılımcılar yer aldı.

Açılışta konuşan Rektör Özölçer, önce Zonguldak ile ilgili fikirlerini aktardı. Zonguldak’ın yer altı zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle yıllardır herkesin dikkatini çekmeyi başarmış bir kent olduğuna dikkat çeken Özölçer, ilklerin kenti olarak tanımladığı Zonguldak’ın özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettirerek herkesi gururlandırdığını dile getirdi.

Zonguldak Valiliği  2018 yılında Karadeniz kıyısındaki ilk jeopark olma hedefiyle ‘Zonguldak Kömür Jeoparkı Projesi’ olarak başlatılan çalışmaların meyvelerini vermiş olmasından da büyük gurur duyduklarını ifade eden Özölçer, bu sürece öncülük eden Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a ve diğer tüm paydaşlara teşekkürlerini aktardı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın konuşmalarıyla devam eden program, öğleden sonra ve Jeopark ile ilgili çalışan uzmanların deneyim paylaşımları, sunumları, alan ve jeosit gezileri ve yuvarlak masa tartışmaları ile devam edecek. Çalıştayda ayrıca çeşitli UNESCO jeoparklarının tanıtılması planlanıyor.

Reklam