Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ereğli İlçe Yönetim Kurulu üyesi Eğitim Sekreteri Ali Kocamanoğlu ile 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçim süreci ve sonrasında partinin geleceğine yönelik düşüncelerini aldık

Susma; Sayın Kocamanoğlu, 14 Mayıs seçimlerine odaklandığınızı görüyoruz. CHP Ereğli İlçe yönetimi içerisinde öteden beri sosyal medyayı sıklıkla kullanmanız dikkatimiz çekti. Öbek çalışmaları paylaşımları ve diğerleri Özellikle seçime yönelik partinizin ve kendi çalışma grubunuzun saha çalışmalarından söz edermisiniz?

Cevap; Ali Kocamanoğlu; Kamu hizmeti açısından bakınca, siyasette bunun bir parçası. Çünkü siyaset birinci amaç, vazgeçilmez bir hedef değil, toplumsal mücadelenin önemli bir ayağı. Partiler, sendikalar , demokratik meslek ve kitle örgütleri de bu toplumsal hareketin farklı farklı alanları.Böyle düşündüğümüzde doğal olarak hizmet verdiğiniz bir toplum kesimi vardır. İşte bu toplum kesimi ile iletişim kurabileceğiniz tüm araçları kullanmanız gereklidir. Sosyal medyada toplum kesiminin çoğunlukla kullandığı alanlardan biridir. Üstelik çağımızda iletişim- bilgi çağı olunca, bu çağın en önemli aracı durumda.Bizde ilçe örgütü olarak bu mecrayı kullanmaya gayret gösterdik. Rakamlara bakınca da bu alanda bu güne kadar yakalanmamış bir başarıyı yakaladığımızı rahatlıkla ifade edebilirim.

            Alan çalışmalarımız inanın seçime yönelik değildi. Bu çalışmalarımız yaklaşık 2.5 yıldan beri zaten devam ediyor. Bunu bu çalışmalarımızı yapan 150 yakın arkadaşımızdan da teyit edebilirsiniz. Yönetime geldiğimiz ilk gün o gün İlçe başkanımız olan bu gün Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili aday adayı Opr. Dr. Eylem Ertuğrul ile ilçe örgütü olarak bu güne kadar nelerin eksik yapıldığı konusunda çalışma yaptık. Bu çalışmadan yola çıkarak Benimde başında bulunduğum CHPKdz. Ereğli İlçe Örgütü altında oluşturduğumuz dokuz kişiden oluşan (Ali Kocamanoğlu, Hüseyin Çakır, Naile Bingöl, Gül Akşit, Zerrin Yılmaz Erdoğan, Arzu Akay, Deniz Direkçi Arkun, Resmiye Arslan, Nalan Genç )İlçe eğitim komisyonu olarak Mahalle Öbek Çalışmalarını (Mahalle Hane Ziyaretleri) organize etmeye ve planlamaya başladık.

Susma;  Bu çalışmalarda halktan aldığınız geri dönüşleri raporladınız mı? Bu anlamda Ereğli özelinde derlediğiniz sorunları ve çözüm önerileriniz konularında neler söylemek istersiniz?

Cevap-Bu yaptığımız çalışmalarda görev alan arkadaşlarımızın hepsi toplumumuzun farklı sosyal çevresinden olup bu çalışmalarda gönüllü olarak görev almışlardır. Bu arkadaşlarımız bulundukları mahalle, sokak ve caddede sevilen ve takdir gören bireyler olduğu için ziyaret ettikleri her hanede karşılarına çıkan sorunların çözümünde de aktif olarak yer almışlardır. Aslında Öbek çalışmasının amacı olan ‘’ Komşunu tanı, onu dinle ve onunla bağ kur ‘’ ilkesini de yerine getirmiştir. Bu çalışmalarda hiçbir şekilde siyasete girmeden komşumuzun çözebileceğimiz sorununa odaklandık. Bu sebepten dolayıdır ki özellikle Kdz. Ereğli’de vatandaşımızla sıkı bir bağ kurmuş olduk. Yapılan bu çalışmaların hepsi Genel merkezimiz tarafından oluşturulan bir intranet sistemi aracılığı ilede ayrıca ölçümlenebilecek bir hale dönüştürülmüştür. Aracılığınız ile İlçe örgütümüz adına yağmur demeden, soğuk demeden hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan bu çalışmaları yapan tüm yoldaşlarımıza ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim. Bu çalışmalarda öncelikle vatandaşlarımızın temel sorununun işsizlik, pahalılık, ücret dağılımındaki adaletsizlik, hastahanelerde randevu sisteminin çok sorunlu olması özellikle radyoloji randevularında 3-4 aya yakın zamanda randevu verilmesi, bazı kanser ilaçlarının eczanelerde bulunmaması, konuları ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu sorunlar aslında ülkemizin temel sorunlarıdır. Bu sorunların topyekûn çözümü için mutlak bir iktidar değişikliği şarttır. Maaşlara yapılan zamlar asla çözüm değildir. Daha önce 6ayda yapılan maaş zamlarının 3 ayda bir yapılmasının da çözüm olmadığını hep beraber gördük. Ülkemizdeki ekonominin rayına oturması için büyük yatırımcıların ülkemizin adalet sistemine olan güvencini artırmak zorundayız. Küresel ekonomiden yeteri kadar pay alabilmemiz için bu konuya çok fazla önem vermemiz gerekmektedir.

Susma: Millet İttifakı olarak CHP listelerinden birlikte seçime girdiniz, seçime artık günler kala adayların performansları konusunda neler söylemek istersiniz?

Cevap: Partimize bölgemizde de ülkemizde de bu seçimde rağbet daha fazla. Bu durum bizler açısından çok sevindirici bir durum bunu belirtmek isterim. Bu bağlamda özellikle bölgemizde bu konuda yola çıkan tüm Milletvekili adayı arkadaşlarımızı medeni cesaretlerinden ötürü tebrik ediyorum ve hepsine çıktıkları yolda başarılar diliyorum. Başkasının ne düşündüğünü bilmem fakat benim şahsi düşüncem; Ben kendim 30 yıl devlet memuriyetinden sonra siyasete atıldım. Konuşmamın başında da belirttiğim gibi ben siyaseti bir kamu hizmeti olarak görüyorum. Siyasette ‘’Dün dündür bu gün bu gündür’’ diyenlerden asla olmayacağım. Siyasetin kendi içinde bir dengesi olması gerektiğine de inanırım. Bu durum sizin bir duruşunuz olması gerektiğini asla engellemez. Sorduğunuz soruya bu gözle bakarak cevap vermek gerektiğini düşünüyorum. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını inşa edeceğiz diyor. Yani Sadece Zonguldak olarak değil tüm Türkiye’de bizim seçeceğimiz Milletvekillerinin ülkenin geleceğinin oylandığı bir seçime gidiyoruz. Şuan 5 Milletvekili adayımızda kısaca, genç, dinamik, mesleğinde başarılı, enerjisi yüksek,topluma umut olabilecek adaylardan oluşuyor.

Susma;  Ali Kocamanoğlu olarak siyasette geleceğe yönelik beklenti ve hedefleriniz nelerdir? (Mevcut geçici yönetim, kongre süreci vs. değerlendirilmesi) yapabilirmisiniz?

 Cevap; Bir önceki sorunuzda Milletvekili adayını tanımlarken şöyle bir cevap verdim. Ne dedim; ‘’Genç, dinamik,mesleğinde başarılı, enerjisi yüksek,topluma umut olabilecek adayları seçmeliyiz’’ dedim. Aslında siyasette kendine hedef koyan herkesin bu özelliklere sahip olması gerekmektedir. İşte o zaman her siyasetçi daha iyisini yapmak için birbiri ile rekabet eder ve bundan ülke ve toplum kazançlı çıkar. Siyasette sizin hedeflerinizden ziyade kendinizi o topluma ne kadar ifade ettiğiniz bana göre daha önemli. Çünkü bunu yapabilmeniz için Siyaset yaptığınız partinin tabanı ile sıkı bağ kurmanız gerekmektedir. Sadece kendi hedefleriniz konusunda çalışma yapmak yerine, toplumu taşıyabileceğiniz hedefleri de o topluma anlatabilmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz toplumu bu hedeflere inandırır iseniz bulunduğunuz konum inanın sizin çokta fazla mutlu olduğunuz bir yer olacaktır.

Hayatım boyunca hiçbir başarıya kolay ulaşmadım. Kalıcı başarıların bir ekip çalışması ile oluşabileceğini düşünen birisiyim. Bireysel başarılardan ziyade bir ekip çalışmasının toplumda daha fazla karşılık gördüğüne inanan birisiyim. Bu sebepten dolayı en güzel ekip toplumla sıkı bağ kurabilmek asla onlardan kopmadan onlardan birisi olarak yolunuza devam etmek her türlü başarıyı devamında getirecektir. Çünkü siyaset halka rağmen değil halk ile yapılmalıdır. Bu güne kadar çalıştığım kurum dahil hangi görevi aldıysam görevimi eksiksiz yapmaya özen gösterdim. Ülkemizde 1988 yılında başlayan memur sendikal hareketi içinde o dönemin zor koşullarına rağmen yeni başlayan bir hareketi nasıl bir örgütlü mücadele zeminine kavuşturduk. Bu günde Kdz. Ereğli Cumhuriyet Halk partisi örgütün de yapılması çok zor görünen ilkleri başardık. Öbek (Hane ziyaretleri çalışması)çalışmaları konusunda birçok karşı koymaya karşı bu gün 10.000 ne yakın hane ziyareti ile Batı Karadeniz bölgesinde birinci olmamızın sonucu bizim azmimizin zaferidir. Hiçbir zaman pes etmedim. Çok inatçı bir yapıya sahibim. Herkes şunu gördü bizimle beraber Kdz. Ereğli’de özellikle Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmanın kuralları değişti. Üzgünüm ama herkes buna alışacak

Susma: 14 Mayıs’ta ülkenin geleceğini oylayacağız ama, bu çalışmaları izlediğimizde siyaset merkezi aynı zamanda kendini önümüzdeki sene yapılması planlanan yerel seçimlere yönelikte bit idman, ön hazırlık gibi, şimdiden ittifaklar vb. çalışmaları hissediyor, görüyoruz. Bu konuda sizlerin gelecekle ilgili bir planınız var mı? Türkiye için kullanılan bir söz var, Seçimle senet vakti çabuk gelirmiş

Cevap; Cumhuriyet Halk Partisi yüzyıllık bir çınar. Dolayısı ile bu süreçleri bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bu günde çok güzel ve başarılı bir şekilde yönetecektir. Sadece Kdz. Ereğli’de değil beldelerimizde bile tüm hazırlıklarımız mevcuttur. Bu Belediye Başkanı olur, Belediye Meclis Üyesi olur hatta İl genel meclisi üyesi olur hiç fark etmez. Bundan sonraki süreçte bu kadrolara kimler talip olursa olsun bunda bir terslik görmüyorum.

Cumhuriyet Halk partisi  önümüzdeki sürece yönelik olarak yapacağı kadro politikasında insan kıtlığı değil tam tersi çok arkadaşımız bu konuda görev alacak durumda, yetenektedir.

Şunu çok rahat söylemeliyim ki, halkımızın güvenini kazanacak onlara rağmen değil onlarla beraber politikalar üretecek kentimize katma değer kazandıracak adaylarımız hazırdır. Hiç kimsenin bu konuda kuşkusu olmasın.

Biliyorsunuz 2019 da yapılan olağanüstü İlçe kongresinde Ben Ali Kocamanoğlu olarak İlçe Başkanlığına aday olmuştum. Bu süreçteki gelişmeler sonucunda Kongre Genel merkezimiz tarafından iptal edildi. Kongrenin iptalinden sonra yapılan İlçe kongresinde şu an Milletvekili  adayı Opr. Dr. Eylem Ertuğrul’un ilçe başkanlığında İlçe yönetim kurulu üyesi olarak görev aldım. Bu yönetimde Yaklaşık 3,5 yıl görev yaptım.Yönetim kurulunda yürüttüğüm İlçe Eğitim sekreterliği görevi gereği örgütün büyük bir bölümü ile iletişim kurma fırsatı yakaladım. Hangi köyde kimin ne istediğini hangi mahallede hangi sokakta kimin neye ihtiyacını bilecek kadarda insanlara yakın oldum.  Edindiğim bu kadar deneyim ve tecrübe ile Önümüzdeki süreç içinde CHP örgütüne çok şeyler katabileceğimi düşünüyorum. Önümüzde yapılacak ilk kongrede İlçe Başkanlığına Cumhuriyet Halk partisi örgüt tabanında uygun görmesi ve teveccühü ile yeniden aday olacağım.

Susma; Son olarak topluma yönelik mesajlarınızı almak istiyoruz. 

Cevap;  Halkımız artık bundan sonra sürekli halkın arasında yer alan kendilerinin hayatına dokunan örgüt kadrolarını sahada görecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Genel başkanımızın dediği gibi Cumhuriyet Halk partisi İktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir. Cumhuriyet Halk partisi iktidarında hiçbir kadın bir erkeğin tahakkümü altına girmeden yaşamını Aile Destek Sigortası sayesinde çok rahatlıkla devam ettirebilecektir. Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında hiçbir gencimiz gelecek kaygısı yaşamayacaktır. Bizler halkımıza güveniyoruz. Onlarda bize güvensinler. Genel başkanımızın dediği gibi bu güzel ülkeyi çiftçisiyle, işçisiyle, küçük esnafıyla, işadamıyla, genciyle,yaş almış insanıyla, kadınıyla, erkeği ile yani halkla beraber yönetmeye adayız. Bize güvensinler.

14 Mayıs akşamı bu ülke için bir bayram akşamı olacak. Demokrasinin zaferi olarak bu bayramı ülke genelinde olduğu gibi bizde anıt önünde halkımızla birlikte özgürlük ve kardeşlik türküleri eşliğinde halaylar çekerek kutlayacağız.

Susma; Teşekkür Ederim

Cevap Ben teşekkür ederim bana bu imkanı verdiğiniz için

Reklam