Çaycumalı hayırsever eğitimci emekli öğretmen Hayrullah Saki’nin İstanbul’da yaşayan kızı Özgül Saklı Emek ve Özgürlük İttifakı ortağı Yeşil Sol Partisi’nden İstanbul 2. Bölge 2. Sıra Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Çaycuma ilçesinde kendini eğitime adayan ve ilçenin önde gelen isimlerinden olan hayırsever Hayrullah Saki’nin kızı Özgül Saki Yeşil Sol Parti’den milletvekili olarak TBMM’ye giren ismi oldu.

1967’de Çaycuma ilçesinde doğan Özgül Saki, 1985-90 yılları arasında ODTÜ’de fizik okurken öğrenci hareketi içinde yer aldı. Mezun olduktan sonra kamu emekçisi bir öğretmen olarak Eğit-Sen ve Eğitim-Sen’de sınıf mücadelesinin parçası oldu. 90’ların başından itibaren Kurtuluş geleneğiyle ve geleneğin dahil olduğu yasal birlik partileriyle örgütlü sosyalizm mücadelesi içinde bulundu.

Sosyalist Feminist

2017’de Latin Amerika’ya giderek Zapatistalarla yaşadı, mücadelelerine ve yaşam deneyimlerine tanıklık etti. Yaklaşık 1,5 yıl Chiapas, Kolombiya ve Brezilya’daki otonom bölgelerde yaşadı. Siyasal mücadele içinde edindiği feminist kimliği ile 2010 yılından itibaren Sosyalist Feminist Kolektif’te yer aldı. Bu yıllarda felsefe bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Feministlerin uzun zaman önce yürütmeye başladığı erkek şiddetine karşı dava takiplerinde yer aldı. Yasemin Çakal, Hülya Halaçkay gibi hayatına sahip çıkan kadınların, Jesca Nankabirwa, Violet ve Beatrice Nantaba kız kardeşler gibi katledilen göçmen kadınların davalarında, Fatma Altınmakas gibi üstü örtülen kadın cinayetlerinde erkek şiddetine ve erkek yargıya karşı yürütülen feminist mücadelenin bir parçası oldu.

LGBT Hareketiyle Eylemlere Katılmış

Özgül Saki’nin iddialara göre Irkçılığa karşı kurulan platformlara ve göçmen kadınlarla dayanışma için kurulan örgütlenmelere dahil olduğu öğrenildi. Uzun yıllardır bağımsız feminist olarak 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü örgütlenmelerinde yer almaya ve LGBTİ+ hareketiyle dayanışma eylemlerine katıldığı da iddia edildi. 

Çaycuma’nın yetiştirdiği her insanımız kıymetlidir Yeşil Sol Parti’den TBMM’ye İstanbul’dan milletvekili olarak giren Özgül Saki’nin partisinden milletvekili olduğunu duyan Çaycuma’lı vatandaşlar, Çaycuma’nın yetiştirdiği her ferdi ülkenin neresinde olursa olun, demokrasi, özgürlük, insan hakları konusunda çabalarından duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

(Susma/Çaycuma)