Çaycuma’da, 2 yaşındaki bebek cinsel istismar sonucu maalesef yaşamını yitirdi. Çocuğu istismara maruz bırakan fail ise  tutuklandı. Konuyla ilgili toplumun farklı kesimlerinden tepki gelmeye devam ediyor.

EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Türeli açıklamasında; “Öfkeliyiz, ahlaki ve ekonomik yıkıma neden olan düzene! Öfkeliyiz, çocuk evliliklerini meşrulaştıran zihniyete!  Öfkeliyiz, kadınlara eşya gibi bakıp sahiplendirilmesini savunan, ‘kime göre, neye göre çocuk’ diyerek çocuk istismarını meşru kılmaya çalışan ve 6284’ün kaldırılması isteyen HÜDA-PAR’ı meclise sokan tek adam rejimine! Öfkeliyiz, ‘12 yaşındaki kız çocuğu evlendirilebilir’, ‘küçüğün rızası’ diyenlere! Öfkeliyiz, dini vakıf ve cemaatlerin açtığı yurtlardaki istismarlara ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen karanlık zihniyete! Öfkeliyiz, tek adam rejiminin İstanbul Sözleşme’sini feshetmesine!”

Açıklamada şu görüşler yer aldı; “Ülkemizdeki ahlaki ve ekonomik çürümüşlüğün son örneğine ne yazık ki bu kez de ilimizde tanık olduk. Zonguldak Çaycuma’da istismara maruz bırakılan 2 yaşındaki bebek yaşamını yitirdi. Çocuğu istismara maruz bırakan F.S tutuklanırken diğer çocuğun da istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı ve çocuk devlet korumasına alındı. Dosya hakkında ise yayın yasağı getirildi.

Bu yaşananların yüzlercesini AKP iktidarında yaşadık, tanık olduk. Çocuğa yönelik istismar davaları son 10 yılda yüzde 700 arttı ve bunlar sadece basına yansıyan rakamlardır. Soruyoruz: AKP döneminde çocuklara yönelik istismar suçları neden 10 kat arttı? Bunun sorumlusu AKP iktidarının politikaları ve ‘Tek Adam’ rejimidir. Ekonomik yıkımın ezdiği halk yığınlarını sadaka kültürüne mahkûm ettiler. Ekonomik yıkımın beraberinde getirdiği ahlaki çöküntünün üzerini yayın yasakları ile kapatmaya çalıştılar. Halkın sorunlarını sosyal devlet anlayışı ile çözecekleri yerde tarikat, cemaat ve derneklere bıraktılar.

AKP iktidarı, yıllarca istismara meşruiyet kazandıran uygulamalar ortaya koydu. İstismarcılara ceza değil resmen ‘ödül’ verildi. Haberlere, aynı bugün olduğu gibi yayın yasağı getirildi. Bu acı tablonun arkasındaki gerçeğe ışık tutanlar ‘vatan haini’ yaftasıyla hedef gösterildi.

Ama Artık Yeter!

Bizler Zonguldak’ın işçileri, emekçileri, köylüleri artık bunları duymak, görmek istemiyoruz.  Çocuklarımızın güvenle büyüdüğü geleceğe umutla baktığı saygın bir ülkede yaşamak istiyoruz. Zonguldak’ın işçi emekçi ve köylülerini nasırlı elleri ile bu adaletsiz ve ahlaki çöküntü oluşturan düzene, bu tek adam rejimine dur demeye davet ediyoruz!

Çocuk istismarının ve kadın cinayetlerinin sorumlusu bellidir. AKP bugüne kadar faillere ödül gibi cezalar ve aklayıcı söylemleriyle güç vermiştir. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlere karşı örgütlü mücadeleyi savunmak zorundayız. Çocuklarımıza saldıranlara karşı örgütlü mücadelede birleşmek zorundayız. İstismar olayının bütün failleri ortaya çıkarılmalı, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Partimiz sürecin takipçisi olacaktır.”