CHP sırasını savdı sıra sizde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanlığı tarafından Geçtiğimiz Cumartesi günü “Türkiye’de Taş Kömürünün Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı çalıştay düzenlendi.

Çalıştay sonunda 8 Maddelik sonuç bildirisi yayınlandı.

Aslında Sonuç bildirisinin temel paremetreleri genel olarak bugüne kadar kamuoyuna bir biçimde yansımış,yazılmış çizilmiş konuların derli toplu verilmesi olarak yorumnlayabiliriz.

Burada asıl dikkat çekilmesi gereken konu benim açımdan Çalıştay içinde konunun muhatapları (Maden Bölüm Hocalarından,TTK Genel Müdürlerine, Sanayicisinden Siyasetçisine kadar farklı görüş ve fikirlere sahip fikirlerin paylaşılmasıydı.

Özelleştirilmeyi savunan görüşlerden, sadece üterimin kamu eliyle yapılmasını savunan görüşlere kadar önemli fikirler aktarıldı.

CHP açısından önümüzdeki kendi siyasi-programatik çalışmalarına önemli katkı yapacak bir çalışma oldu.CHP bu dönem bölge bölge yaptığı, “Fındık Kurultayı”, “Adalet Kurultayı” gibi çalışmalarına “Kömür Çalıştayı”nıda katmış oldu.

CHP’nin politik-programatik hanesine yazdığı bu olumlu çalışma kentin ana damarı kömürün yeraltından yerüstüne çıkarılmasına, ülkenin ekonomik-enerji politikasına hangi yönde hizmet edeceğinin ilk refleksi hemen geldi.CHP Genelk Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çalış taydaki değerlendirmelerine ilk tepki AKP iktidarının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Akbayrak’ın, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na ‘İnsan bu kadar mı cahil olur? İki senedir yerli kömür seferberliği başlattık. Zatı muhterem yeni duyuyor’ açıklamasıyla aslında Çalıştay’ın sivri ucunun kime? Nasıl değdiği hemen anlaşıldı.

Bakan’ın bu değerlendirmesine CHP’li vekillerden cevap gecikmedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek 24 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen Taşkömürü Çalıştayı’nı değerlendirdiler ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik ‘cahil’ sözlerine cevap verdiler.

Sosyal medyadan da açıklama yapan CHP Milletvekili Ünal Demirtaş; “İnsan bu kadar mı zeytinyağı gibi üste çıkar?

İnsan bu kadar mı Zonguldak’tan, taşkömüründen bi haber olur? Taşkömürü üretimi düşmüş 1 milyon tonun altına, işçi sayısı düşmüş 7.400′ e. 2016’da 5 milyar dolar ödemişiz, kömür ithalatına? Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış.

TTK, Zonguldak can çekişiyor. Zonguldaklı işsizlikten kırılıyor. Enerji bakanının umurunda mı? O damat nasıl olsa. Koltuğu garanti. Teslim olmuş dünya enerji lobilerine” ifadelerini kullandı.

Tartışma ne kadar devam eder bilinmez ama bundan sonra kentin ana damarı Taşkömürü üzerine  kim ne diyecek hep beraber göreceğiz.

Örneğin; MHP’de bir Kömür Çalıştayı düzenlesin o da kendine has fikirleri kamuoyu ile paylaşsın.

AKP düzenlesin iktidar olarak TTK’da üretim mi,İstihdam mı,özelleştirlme-satma mı neyse politikaları kamuoyuna sunsunlar.

Hatta bana sorarsanız sadece bu CHP ile de kalmasın örneğin sosyalistler üretim konusunda ki politikaları ne bilelim.

Kısaca CHP kendi penceresinden politika oluşturmak üzere bir adım attı.Haydi kenti düşünenler,yaşanabilir kenti savunanlar sıra sizde

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: