CHP’li Zaman AKP’ye Ateş Püskürdü!

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, hafta sonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile gerçekleştirilen CHP Kömür Çalıştayı’nı değerlendirdi.

Çalıştayın önemine vurgu yapan Zaman açıklamasında TTK’nın küçülmesinin şehre yansımalarına değinirken, AKP iktidarını sert bir dille eleştirdi. Zaman’ın açıklaması şöyle;

“İşçi alınmamasının sebebi Zonguldak’ı yok saymaktır.”

“Her şeyden önce herkesin iyi bildiği bir şey var, Zonguldak’ın varolşunun temel sebebi taş kömürü, karaelmas… Osmanlı döneminde iken buradan çıkan kömürler donanmaya giderdi yani Osmanlı ordusunu Zonguldak böyle desteklerdi. Daha sonrasında Cumhuriyet döneminde de aynı şekilde orduya destek olunurdu. Sonraki süreçte bu kömür yıkandıktan sonra artıklarından gene enerji üretilebileceği sonucunda Çatalağzı Termik Santrali kuruldu, ondan öncesinde Zonguldak’tan İzmit’e doğru çalışanların evlerinde elektrik olmadığını da biliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada siyasi irade Zonguldak’ı yok etme noktasında bir tercihe girişmiştir. İşçi alınmamasının sebebi Zonguldak’ı yok saymaktır. Biliyorsunuz Zonguldak çok fazla göç veriyor. Bunun temel sebebi Zonguldak’taki taş kömürüne siyasi iradenin yatırım yapmamasıdır. Şimdi yer altında 1,3 milyar ton yer altında kömürümüz var, yer üstünde bir sürü işsizimiz var.

“Zonguldak’ta TTK’ya işçi almayacakları açık olarak ortada!”

Burada herkes kömürü iyi tanır, yer altını köylerde yaşayan insanlarımız iyi bilir. Ancak siyasi irade buraya yatırım yapmadığı için gençlerimiz Zonguldak’ı terk ediyor. Zonguldak’ın caddelerinde bir tur atarsanız yaş ortalamasının çok yüksek olduğunu görürsünüz. Özelleştirmeyi politikası olarak sunan AKP burayı da özelleştirecek, şu anda 7500 civarında düşen işçi sayısının üzerine işçi almayacaklar. En acısı da çıkartılan kanunla birlikte şehit sayılanların arasında ayrım yapılmasıydı. CHP’li milletvekillerimizin bu konuda önerge vermesi ardından AKP Zonguldak milletvekillerinin salonda oylamaya katılmamaları, siyasi irade açısından Zonguldak’ın ne anlama geldiğini ortaya koyuyor. Yani Zonguldak’ta TTK’ya işçi almayacakları açık olarak ortada… Ben bu anlamda bir maden mühendisi olarak, ömrünün büyük kısmı TTK’da geçmiş biri olarak, 38 yılını devlete karşı duyarlı olarak çalışarak geçirmiş bir insan olarak söylüyorum ki bu ülkenin taş kömürüne ihtiyacı var. Kömür ihtiyacı yıllık 43 milyon ton, TTK’nın geçmiş yıl üretimi 800 bin ton… Yani 1 milyon ton bile çıkartılmamış. Sebebi nedir? İstihdam sağlanmaması, TTK’ya yeteri kadar yatırım sağlanmamasıdır. Kömür ve enerji anlamında dışa bağımlılık çok arttı. Hem döviz anlamında hem de yarın öbür gün ortaya çıkabilecek bir kriz anlamında ülkenin bununla nasıl baş edeceğini düşünmemiz lazım.  Bu anlamda çalıştayın sonucunda da açıkça ifade edildiği gibi TTK’ya insan alınmalı, yatırım yapılmalı diyorum. Dışa bağımlılıktan böylece bir nebze de olsa kurtulmak lazım diyorum.” dedi.

“TTK’da çalışmış da emekli olmuş ve halen AKP’ye oy veren insanları gerçekten kınıyorum.”

Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşanan Zonguldak ve TTK üzerinden srdürülen polemik ile ilgili de soruları yanıtlayan Zaman; “Bu konu ile ilgili vekillerimiz gerekli cevabı verdiler. Başka bir şey söylemeye gerek yok, enerji bakanı olarak Zonguldak’a geldi daha önce; onun dışında da AKP yetkilisi olarak Zonguldak’a pek çok kişi geldi ama Zonguldak’a bu konuda bir vaatte bulunmadılar. Zonguldak’ın hali ve TTK’nın hali ortada iken, TTK’da çalışmış da emekli olmuş ve halen AKP’ye oy veren insanları gerçekten kınıyorum.” dedi.

 

Susma Gazetesi Özel Haber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: