Demirtaş ÇATES’i TBMM’ye Taşıdı…

Çatalağzı termik Santrali’nde, kömür yokluğu nedeniyle üretimin tamamen durması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşındı. Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, ‘ÇATES’te üretim durdu’ iddiası hakkında, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş cevap istediği sorular:

“1- ÇATES’te üretimin durmasının nedeni nedir?

2- 1948’den bu yana faaliyette olan ÇATES’te daha önce, kömür bulunamaması nedeniyle üretimin durduğu bir dönem yaşanmış mıdır?

3- ÇATES’te üretimin durmasının nedeni, santralde yakacak kömür bulunmaması ise, sizce yerin altında 1,5 milyar ton rezervi olan ve yerin üzerinde de binlerce işsizi olan Zonguldak havzasında taşkömürü neden bulunamamaktadır? Taşkömürü üretiminin hem kamu, hem özel sektör toplam üretiminin yıllık 1 milyon ton civarına düşmesinin sebepleri  nedir?   

4- Taşkömürü zengini olan Zonguldak havzasında, yakacak taş kömürünün bulunamaması nedeniyle bir santralin üretiminin durması sizi rahatsız etmiyor mu?              

5- Eğer yerli ve milli enerjiyi savunuyorsanız 16 yılda taşkömürü üretimi TTK’da neden  üçte bire kadar düşmüştür? -Neden işçi sayısı 14.500 norm kadroya rağmen 7.400’lere düşmüştür? -Neden üretimi artırmak için 2009’dan bu güne kadar üretim işçisi almıyorsunuz? -Neden rödevanslı sahalardaki işçi sayısı 5.500’lerden 1.900’lere düştü? -Neden taşkömürü üretimi için yeterli yatırım ve teşvik yapmıyorsunuz? Neden TTK’yı ayağa kaldırmıyorsunuz?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: