CHP Emicesini Kaybetti

Orhan Yücel, kentte birçok kişinin tanıdığı,tanımadan hakkında yorum yaptığı,CHP’de, kentte önemli denge insanlarından biriydi.

Partisine bağlı, yeğeni, akrabası,eşi, dostu, evladı,emice,ağabey diyeni oldukça fazla idi.

Zaten rahatsızlığından itibaren ve son yolculuğu nasıl bir kitle insanı olduğunu gösterdi.

Ben Orhan Amca’yı Zonguldakspor Başkanlığı döneminden buyana tanıyorum.Ama o beni 2009 Yerel seçimlerinde Meclis Üyeliğine seçildiğimde tanıdı.

CHP’nin kastlaşmış ilişkiler sisteminde, dengeler üzerine kurulmuş parti kadrolarının yön verdiği ortamda ilk tanışmamız oldu.Komisyonlara selçilme için karşılıklı verdiğimiz çabalar sonrasında uzun bir süre ortak komisyonlarda birlikte görev yaptık.

İşte o sürede o beni bende Orhan Amca’yı tanıma fırsatım oldu.

Çoğumuzda olduğu gibi onda da başarma, kazanma ve galip gelme en yüksekte idi.

Orhan Amca eski tip “Komitacı” gibiydi.Kiminle ne zaman yan yana geleceğini,kiminle kavga edeceğini iyi hesaplayıp ona göre son vuruşu yapardı. Ağırlığı,ekipciliği,kendinden küçüklere karşı öğreticiliği, alçakgönüllüğünü yaşayarak öğrenmiş oldum.

Gençlere tecrübelerini yaşayarak öğretmeyi severdi.Bende birlikte 5 yıl sürede Belediye Meclis Üyeliği sırasında Orhan Amca’dan öğrendiğim, tutum,davranış konusunda oldukça etkilendim.

Öyle bir tecrübeli bir büyükle mecliste olmak bir anlamda şans oldu.

Bende bu şansı iyi değerlendirdiğime inanıyorum.

Kurban bayramlarında evine gider hem sohbet eder hemde genel siyasetten iyi sohbetlerimiz oldu.

Onun bize karşı iyi niyetli,babacan, kollayıcı koruyucu tutumunu aileden,çocuklarından hep gördüm,hissettim.

Orhan Amca,anlayışlı idi.Dostlarımızdan dinlemiştim.12 Eylül Askeri darbe öncesi, İKD (İlerici Kadınlar Derneği) Üyesi Kadınlar, Soğuksu Pazaryeri’ne bildiri dağıtlaları sırasında (Baba Süleyman Yücel)’in Devrimcilere,sosyalistlere karşı nasıl koruyucu, kollayıcı tutum aldığını biliyorum.

İşte O babanın oğlu Orhan Amca’da hemşerici olsada ırkçı değildi.CHP’de yıllarca siyaset yapmasına karşı, CHP’nin dışındada başka fikir ve düşüncelerin olduğunu bilerek ona uygun hoşgörü içerisinde davranan, geleneksel aile yapısına sahip tipik bir Anadolu insanıydı.

Buradan ne dersek azdır.

Ama ben özellikle 2009 Yılından bu yana Orhan Amca’yı tanıdığıma, birlikte geçirdiğimiz o güzel günleri unutamam,unutturmamaya çalışacağım.Orhan Amca yok, ama ailesiyle,çocuklarıyla güzel abi,kardeş ilişkilerimiz gelişti.Bundan sonra onun yokluğunu birlikte götürmeye çalışacağız.

Tekrar tüm aileye,arkadaşlarına,dostlarına başsağlığı,sabır diliyorum.

Seni hep hatırlayacağız

Orhan Amca

Kömürde Çözüm Kok Fabrikası

24 Mart’ta CHP İl Başkanlığı tarafından “Enerji Politikaları” konulu Taşkömürü Çalıştayı düzenlendi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nunda katıldığı çalıştayı başından sonuna kadar izledim.

Önemli fikirler gündeme getirildi. Akademisyenlerden TTK Genel Müdürlerine,Özel sektör temsilcilerinden meslek kitle örgütü temsilcilerine kadar farklı fikirler öne sürüldü.

Benimde kısa görüşme fırsatı yarattığım TTK Eski Genel Müdürlerinden Ömer Yenel’in önerisi dikkatimi çekti.

Bugün sayfalarımızdan konuşmasının neredeyse tamamını verdik.Kentin yeniden verimli hale gelmesi,kömürün hayat bulması,istihdam ve enerji konusunda verimli olmanın yolunun yeniden KOK Kömürü Fabrikasının kurulmasından geçtiğine dikkat çekti.

Yenel; “Eskiden olduğu gibi kok fabrika kuracağız! Niye kurmuyoruz şimdi biz bu kok fabrikamızı? İşte çözüm bu, hiç karıştırmayalım Filyos Projesi olursa şöyle olur diyerek. Zonguldak için proje bu! Kok fabrikamızı kuracağız. Hem dünya standartlarında ve hükmünde kuracağız, hem de yetmediğinde koklaşabilir kömür alıp kok elde edeceğiz”

Ne dersiniz bir tartışalım mı?.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: