Erken Seçimde Zonguldak İçin Aday Beklentilerim… /Hakan Küçük

Erken seçim startı verildi; bu gün MHP Genel Başkanı (ve AKP Basın Sözcüsü) Devlet Bahçeli’nin yaptığı çağrı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Bekir Bozdağ tarafından açık kapı bırakılması ile karşılandı.

Ben de gazeteci dostum Batuhan ile birlikte İl Başkanları’nı dolaşarak fikirler aldım.4 İl Başkanı da bu erken seçim açıklaması ile ilgili iddialı açıklamalar yaptı. Her biri de bu durumda kazanan taraf olacaklarını beyan etti. AKP ve MHP ittifakı açıkça ortada dururken, İYİ Parti ve CHP’nin de ikinci turda birbirlerini destekleyecekleri yani bir gönül mutabakatı olduğu fikri bende oluştu.

Gelelim biraz daha farklı kısma! Seçim takvimi başladığında ne olacak? Aday adayları çıkacak, kendi çalışmalarını bu aday adayları yürütecektir; burası herkesin malumu!Peki bizi neler bekliyor derseniz benim şimdiden birkaç fikrim var.

İlk olarak bu seçimlerin en sürpriz olmayacak durumu AKP Milletvekili Çaturoğlu‘nun hiçbir şekilde aday gösterilmeyecek olmasıdır. Hatta o kadar kesin ki Çaturoğlu‘nun aday adayı bile olmaması noktasında kendisinin uyarılacağını düşünüyorum. Çünkü arsa-tapu meselesindeki kapatamadığı krizden, Çaycuma’da sel faciasının yıl dönümüne katılmamak için söylediği yalana kadar her şey kendisine taşıdığı ünvanın on gömlek büyük geldiğini açıktan gösteriyor. Bence AKP tarafında gelişecek en büyük sürpriz Özcan Ulupınar‘dır. Ulupınar‘ın da aday gösterilmeyeceği fikrindeyim. Onun bir şekilde Zonguldak’ta belediye için güçlü bir aday olarak ikna edilmeye çalışılacağını düşünüyorum. “Erken” yorumları yapılsa da Mustafa Çağlayan ile Ulupınar, Zonguldak’ta yerel yönetimler için AKP’nin en önemli figürleri haline dönüşebilir.

Bir yandan da Özbakır‘ın büyük şehirlerden aday yapılması gibi bir gündemle karşılaşırsak AKP’de kartlar açıkça yeniden dağıtılacak demektir. Bu dönemde kentin önemli iş insanlarından, basında da pek çok kez yer bulan birisi adaylık için şansını deneyecektir (Bu isimden sonra bahsederim). Onun da şansı için belirleyici olan Özbakır‘ın nereden aday olacağıdır. Merkez adayı olarak da aslında bu ittifak hadisesi ile ilgili aklımıza sıkça “Hamdi Ayan aday gösterilebilir mi?” sorusu geliyor. Ayan güçlü bir isim olarak ortaya çıkabilir ama öyle olursa dahi tahminim en iyi ihtimalle AKP’nin kendisine 3. sıra adaylığını teklif edeceğidir ki,”3 vekili biz alıyoruz, 4. sıra senindir çalış ve kazan” da diyebileceklerini düşünüyorum. MHP’nin Zonguldak’ta bir vekilinin dahi olmaması Ayan‘ın ve MHP cephesinin bu pazarlıklarda istedikerini alma noktasında elini zora sokabilir.

CHP’de ise durum tamamen arap saçı… Harun Akın‘ın bu dönemde belediye ile daha çok ilgilendiğini biliyoruz ki Akdemir‘de aldığım duyumlara göre bir dahaki dönem için aday olmayacağını söylüyor. Buradan hareketle iki vekilinin birini kontenjan adayı olarak gösterip kentin temsiliyeti noktasında sıkıntılar yaşayan CHP’nin tekrar aynı hataya düşmeyeceği fikrindeyim. Ünal Demirtaş, parti merkezi için önemli bir isim; diğer siyasi yapılarla diyaloglarda ve Karadeniz bölgesi çalışmalarında kendisini aktif olarak görsek de Zonguldak şehri için pek katkı sunamıyor. Bu yüzden Ankara ve İstanbul üzerinden adaylığı düşünülüyorsa değerlendirilebilir fakat Zonguldak’ta kentte yaşayan adayların öne çıkacağını düşünüyorum.

Henüz CHP’de çok net olarak aday ismi akıllara gelmiyor. Merve Kır ismi kadın aday olarak kulislerde dolaşsa da malum kadın kolları kongresinde yaşananlar kendi ismine açıktan zarar verdi. Merve Kır‘ın vekilliği düşündüğünü pek çok tavrından aslında hissedebiliyorduk. Her ne yaşanırsa yaşansın da Harun Akın‘ın desteği üzerinde olacaktır diye düşünüyorum. Mevcut adaylardan Turpcu ismi Merkez İlçe açısından pek olumlu değil fakat gene de delege yapısını düşündüğümde aday olması beni şaşırtmaz.

CHP’de Umut Başoğlu ile yakalanan bir hava var ve bu havanın iyi adaylar ile arttırılması gerekiyor. Posbıyık ismi Ereğli tarafından önümüze gelebilir ama belediye için mi vekillik için mi daha faydalı olur tartışma konusu. Umut Başoğlu‘nun da aday olabileceği ihtimali ilk görev aldığından beri aklımda… Yakışabileceğini de düşünüyorum! AKP’nin OHAL gibi faktörle siyaseti kaslaştırıp sertleştirdiği noktada, Başoğlu gibi pratik cevap veren ve (olumlu anlamda) agresif çıkışlar yapabilen bir aday hatta vekil CHP için oldukça faydalı olabilir. Fikret Zaman ve Umut Başoğlu‘nun kırsalda bir karşılıklarının olması ve CHP’nin bu açık yarasını böylesi bir mutabakatı sağlayarak kapatması kendilerine büyük avantaj sağlar! Kantarcı isminin de pek çok yerde dile getirildiğini duydum! Kendisi başarılı bir belediyecilik deneyimine sahip, bence risk etmeden bir dönem daha Çaycuma’da kalmalıdır.

İYİ Parti’de ise aslında sürpriz olmayan aday olarak Eski Vali Yavuz Erkmen aklıma geliyor. Parti Genel Merkezi’nde de sorumluluk sahibi olan bu ismin Zonguldak’ta ilk seçimde İYİ Parti’ye güçlü bir oy karşılığı sağlayacağını düşünüyorum. Ama yeni yapılanan bu partinin seçim döneminde ilginç aday adaylıkları ile de gündeme geleceği fikrindeyim. Eski MHP’lilerin dışında DSP kökenli de birkaç ismin buradan adaylık zorlayacağını düşünüyorum. İYİ Parti seçim döneminde adayları ve aday adaylıkları ile en çok konuşulacak partilerden birisi olacaktır.

AKP’nin İl Yönetimi’ndeki bazı isimlere halk tarafından şaibeli bakılması da AKP’nin başını ağırtacağa benziyor. İYİ Parti bir vekil Zonguldak’tan çıkarabilir. İYİ Parti’nin vekil çıkarıp çıkarmayacağını da CHP’nin aday göstereceği isimler belirleyecektir. Seçimin ilk gündeme geldiği günde henüz hamleler yapılmadan beklentilerim bu şekilde.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: