Kent İnsanı İnancını niye yitirmesin?

Kent seçim zamanlarının klasik klişe vaatlerinden bıktı.Bıktığı için de iyi yapılan,yapılması düşünülen işlere de inandırıcılığını yitirdi.

Örneğin; Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, kentte trafik uygulaması yapıyor.Bir anlamda olması gereken işler belki ama, yıllardır aksayan,yapılmayan,ötelenen yada siyasi nedenlerle bakılan kimi uygulamalar nedeniyle.Ne olursa olsun bırakılmış,aksamış ama bugün bir adım atılıyor,kitlelerde ilk soru şu? “Bakalım kaç gün sürecek?”, Yani İnanmıyorum bu işin düzeleceğine diyor.

Vali Ahmet Çınar ilk atanmasıyla birlikte pozitif tutumla, objektif davranarak olaylara,kentin geleceğine yönelik attığı adımlarda oldukça sempati kazandı.Kent insanına dokunmaya, sokakta vatandaşla sohbet ederek, yerini ve pozisyona uygun sivil,resmi giyim tarzıyla kısa sürede cesaretli adımlar attı.Özellikle kent turizmine yönelik başlayan çalışmaları hızlandırdı.

Kentte plansız yapılaşma nedeniyle işgalci duruma düşmüş alanlara yönelik radikal kararı ve uygulaması önemli bir adım olarak nitelendi, ama yine aynı vatandaştan gelen tepkilerde, “Bakalım tüm kaçak yapılara,plansız işgallere aynı tutumu gösterecek mi?”denildi.

Örneğin; Sahil bandında Özellikle Balıkçı Barınaklarının yıkımı sonrasında, kent merkezindeki diğer kaçak yapılara dokunulmayacağı yönünde bir duygu hakim. Yani kent insanı bu konunda da inancını yitirdi.Çünkü Çekek konusunun arkasında asıl gerçeğin Liman ve Çevresinin boşaltılmasının nedeninin Liman’ın Kiralama yoluyla özelleştirilmesi olduğunu biliyor.Kısaca kente gelen bürokratın süresini ve davranışlarını kısa sürede kendinden çıkararak başka bir yola girdiğini defalarca görmesinden olacak ki bu kez de olanların diğerlerinden farkı olmayacağına inanıyor,kanı bu yönde.Bunda haklılık payı var mı derseniz var.Yani Kent insanına kızmamak lazım.Çünkü devletin en tepe noktası bile “Beni kandırmışlar”dediği yerde, kent insanı gelen bürokratın kandırılmayacağına inanabilir mi?İnanmaz.

Bu konuda haklı değil mi? Haklı

Çünkü çok çileler çekti bu halkımız.O nedenle olan vatandaşa, Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı’nın dediği gibi, “Ayşe teyzelere” oluyor.

Kent insanı haksız mı inancını yitirmekte.Bence haklı.

Bakın son gelişmelerden bir örnek daha vermek isterim.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Zonguldak’a atandıktan bir süre sonra basına verdiği demeçte, Zonguldak Merkez Lauvar Projesini incelediğini, ve iyi bir proje olduğunu dile getirmiş, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nu ziyaretinde de bu projenin niye bekletildiğini,bekletmeye gerek yok gerekirse TTK İhaleye çıkarak uygulamaya geçilebilir (mealen yazıyorum) ifade etmişti.Yeni Adım’dan Gamze Taşdemir, Projenin yapımında birinci derece emeği olan eski Belediye Başkanı İsmail Eşref ile röportaj yapmıştı.Eşref’te konuya oldukça memnunluk veren mesaj vermişti.

Vali Ahmet Çınar’ın KGD’ni ziyaretinde, Lavuar Alanı ile ilgili ilk kez bir bürokratın bu derece pozitif baktığını bende kendisine ifade etmiştim.Çınar’da kentin böylesi önemli projeleri kısır çekişmeler heba edilmemeli diye eklemişti.

Gel zaman git zaman, Vali Ahmet Çınar geçtiğimiz hafta bölgeyi Doğu’dan , Batı’ya, Kuzey’den,Güney’e ilgilendirecek Projeleri açıkladı.

Valilik Makamında açıklanan projelerin kimileri henüz proje aşamasında, kimileri ise uygulamaya geçilecek aşamaya geldiğini ifade etti.

İşte o toplantıda Vali Ahmet Çınar Lavuar Alanı ile ilgili o ilk düşüncesinden uzaklaşmış, kentin kısır çekişmelerinin uzun süredir öne sürdüğü konuyu yeniden gündeme taşıdı.Ne dedi Çınar; Fevkani Köprüsünün kalkması gerektiğine dikkat çekti “Sanki başımıza gökten düşmüş gibi. Şehrin görüntüsünü bozuyor. AFAD raporları var. Fevkani Köprüsü’nü kaldıralım. Oradaki esnaf için da lauvar alanına yeni yerler yapılabilir ‘ dedi.

Şimdi Kent insanı inancını yitirdi bunun için diyorum.Çünkü Yıllar böyle geçti zaten.

Buna ek olarak AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan’da öyle bir açıklama yaptı ki,Lavuar Alanı ile ilgili “Nereden duydukları belli olmayan kendi ürettikleri, senaryo yazdıkları bir durum söz konusu.Neymiş efendim, “hükümetin engellemesi var biz gelirsek yaparız, deniyormuş”dedi.

Mustafa Başkanım, AKP eski İl Başkanı Hamdi Uçar’ın dönemini bir gözden geçirirsen kim demiş o zaman daha iyi anlaşılır.Sende aydınlanmış olursun.Sen bulamazsan bana söyle arşivden çıkarayım.

Kent İnsanı nasıl inancını kaybetmesin.

Isıtıp ısıtıp aynı şeyleri konuşmaktan bıktı artık.

Unutmayın,bu günlerde “Benim Memurum İşini bilir”i konuşuyoruz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: