Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 78. Yılı Amasra’da Kutlandı

17 Nisan 1940 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulmasının ardından Türkiye’nin ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişiminde belirleyici bir rol oynayan Köy Enstitülerinin 78. kuruluş yıl dönümünü Amasra’da yemekli bir programla kutlandı. Kutlama öncesinde Amasra gezildi.

Kutlamaya Bartın, Amasra, Ulus, Çaycuma, Gökçebey ve Devrek’ten Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü ve Gölköy Öğretmen Okulu mezunu emekli öğretmenler ile Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora ve yönetim kurulu üyeleri, Eğitim Sen Amasra Temsilcisi Recai Çakır, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, ADD Çaycuma Şube Başkanı Zeki Saim Oral ve CHP Bartın ve Amasra yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

 

Gecede Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü ve Gölköy Öğretmen Okulu mezunlarından Halil Ceylan, Kemal Şimşek, Ali Nuri Güntekin, Hidayet Yılmaz ve Saim Şen Köy Enstitülerindeki eğitim anlayışı üzerine konuşma yaptılar. 1949 Gölköy Köy Enstitüsü mezunu emekli eğitim müfettişi Hidayet Yılmaz, “Köy Enstitülerine Ağıt” şiirini okudu. Gölköy Öğretmen Okulu mezunu Rıfat Bağdatlı’nın çaldığı ud eşliğinde şarkılar söylendi, öğretmen marşı okundu.  Köy enstitüsü ve öğretmen okulu kuşağı öğretmenlerin özlem giderdiği kutlama etkinliği Eğitim Sen Bartın Şube yöneticisi Emin Öztürk’ün söylediği türkülerle sona erdi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: