Akyol: “Hukuk işliyorsa eğer, önce benim göreve başlamam lazım”

KHK ile ihraç edilen KESK’e bağlı Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol’un şube yöneticiliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak Zonguldak Valiliği İl  Dernekler Müdürlüğü tarafından Zonguldak 3. İş Mahkemesi’nde açılan dava Zonguldak Adliyesi’nde görüldü. Davanın bu alanda açılmış ilk dava olması da çıkacak kararın emsal olabileceği anlamını taşıyor.

Duruşma sonunda açıklamaya yapan Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, “Hukuk işliyorsa eğer, önce benim göreve başlamam lazım. Mademki hukuk ve mevzuat konusunda bu kadar hassaslar, öncelikle savcılık tarafından hakkımda verilen takipsizlik kararı uygulansın ve beni göreve başlatsınlar.” dedi.

Akyol’un ihraç edilmesi sebebiyle sendikasında şube yöneticiliği yapamayacağı talebiyle Eğitim Sen Zonguldak Şubesi’ne açılan davayı Eğitim Sen Genel Merkez TİS Hukuk Sekreteri Varol Öztorun, KESK’e bağlı sendikaların Zonguldak şube yönetici üyeleri ile emek ve demokrasi güçleri de takip etti. Eğitim Sen Genel Merkez avukatlarından Mehmet Rüştü Tiryaki,  davanın muhatabının Eğitim Sen Genel Merkezi olduğunu belirterek, davanın Eğitim Sen’in tüzel kişiliği göz önüne alınarak Ankara’da görülmesi ile ilgili görüş beyan etti. Tiryaki’nin savunmasının ve davaya ilişkin mahkemeye sunulan dosyanın ardından, mahkeme duruşmayı 31 Mayıs 2018 Perşembe gününe erteledi.

Tiryaki: “Haklılığımızın tescili için mahkemede lehimize bir karar verilmesini bekliyoruz!”

Eğitim Sen Genel Merkez avukatı Mehmet Rüştü Tiryaki duruşmanın ardından yaptığı açıklamada; “Zonguldak Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü, Eğitim Sen Zonguldak Şubesi yöneticisi İsmet Akyol’un KHK ile ihraç edildiğini gerekçe göstererek şube yöneticiliğinin düşürülmesi ile ilgili bir görüş bildirmişti. Biz de sendikanın iç işlerinde bağımsız olduğunu, yöneticilerini serbestçe seçebileceklerini, yasal güvence altında olduklarını ve bu nedenle yönetim kurulu üyelerinin idarenin isteği üzerine değiştirilemeyeceği cevabını verdik. Verdiğimiz cevaplar üzerine Dernekler Müdürlüğü dava açtı ve davanın ilk duruşması görüldü, ön inceleme duruşması görüldü. Görülen duruşmada bizim usule itirazlarımız oldu. Sendikal şubenin tüzel kişilik olmadığı ve sendikanın tüzel kişiliğinin genel merkez olduğu ve bu sebeple davanın genel merkeze Ankara’da açılması gerektiği ile ilgili görüş beyan ettik. Mahkeme herhalde ilk aşamada çok ikna olmadı. Genel Merkezin de bu davaya müdahil olarak çözülebiliyor olacağını düşünüyor olmalı ki bir süre verdi. Duruşma 31 Mayıs’a ertelendi. Biz hala aynı sözümüzün arkasındayız. Sendikalar temsilcilerini özgürce seçebilirler ki bu uluslarararası sözleşmelerde teminat altına alınmıştır. Ayrıca yasada da isteği dışında görevinden çıkartılan kişilerin dava açmaları halinde görevlerine devam edecekleri karara bağlanmıştır. Hukuksal olarak haklı olduğumuzu düşünüyoruz ancak haklılığımızın tescili için de mahkemede lehimize bir karar verilmesini bekliyoruz.” dedi.

Öztorun: “Dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın ismet akyol; bizim buradaki sendika yöneticimizdir”

Eğitim Sen Genel Merkez TİS Hukuk Sekreteri Varol Öztorun, davaya katılmak için Zonguldak’a geldiğini söyleyerek; “Dava seyri devam edecek ama bizim, fiili meşru mücadele faaliyet içinde olan bir sendika olarak üyelerimiz İsmet Akyol’u seçmişlerdir. Dava nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın İsmet Akyol; bizim buradaki sendika yöneticimiz, yürütmedeki arkadaşımızdır. Her ne koşul olursa olsun kendisinin yanında olacağız. 7 Şubat’ta bir karar verdiler, ihraç ettiler; arkadaşımız ihraç olabilir ancak bizim ihraç üyelerimizin hiçbiri hırsızlık yapmadı, çalmadı, çırpmadı. Her bir Eğitim Sen üyesi ve yöneticileri bu toplumun aydınlık yüzüdür. Biz bu davayı takip edeceğiz ama her ne karar çıkarsa çıksın Akyol bizim buradaki yürütmedeki arkadaşımız olmayı sürdürecektir.” dedi.

Yılmaz: “yasalar insanların ortaya çıkarttığı iradenin üzerinde olamaz”

Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz yaptığı açıklamada; “Biz ilgili tarihte Zonguldak’ta genel kurulumuzu yaparken üyelerin iradesi ile ortaya çıkan seçim sonuçlarına göre görev bölümü yaptık ve görev bölümüne göre de İsmet arkadaşımız şube sekreteri olarak görev aldı. Kaldı ki İsmet arkadaşımız Şube Genel Kurulu’nda en çok oy alan yönetim kurulu üyesi oldu. Tüzüğümüzün 12. maddesi, ‘İşveren tarafından görevine son verilenlerin yargısal süreci bitinceye kadar üyelikleri devam eder’ der ve evrensel hukukun da böyle olduğuna inanıyoruz. Ancak bize dava açan Zonguldak Valiliği Dernekler Masası bu durumun yasada olmadığını söyleyerek İş Mahkemesi’ne başvurdu. Biz, yasaların insanların ortaya çıkarttığı iradenin üzerinde olamayacağını ve bizim tüzüğümüzde olan bir maddenin ortaya çıkarttığı hakkı gasp ettirmeyeceğimizi söylüyoruz.” dedi.

Akyol: “Hukuk işliyorsa eğer, önce benim göreve başlamam lazım”

Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri ve davanın muhatabı olan İsmet Akyol ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Benim yönetim kurulu üyeliğim şu anda devam ediyor. Çaycuma Milli Eğitim müdürlüğünün ihbarının ardından hakkımda savcılık tarafından ayrıntılı bir soruşturma yürütüldü. Soruşturma sonucunda da takipsizlik kararı çıktı. Takipsizlik kararı çıkalı dokuz ay oldu. Savcılık kararıyla başvuru yapılması gereken her yere başvurdum ama göreve iade edilmedim. Hukuk işliyorsa eğer, önce benim göreve başlamam lazım. Mademki hukuk ve mevzuat konusunda bu kadar hassaslar, öncelikle savcılık tarafından hakkımda verilen takipsizlik kararı uygulansın ve beni göreve başlatsınlar. Eğitim Sen’in tüzüğünde “İşveren tarafından görevine son verilenlerin üyeliği, bu işlemin iptali istemiyle açılan davanın kesinleşmesine kadar devam eder.” deniliyor.  İhraç edildim ama hukuksal süreç devam ediyor.” Bu tüzük Çalışma Bakanlığı tarafından da onaylandı. Biz kararlıyız, sendikamızın çalışmalarını her okula taşıyacağız. Performans sistemi başta olmak üzere eğitimin can yakan sorunlarına karşı dün olduğu gibi yarın da okulları gezmeye devam edeceğiz.”

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: