Kantarcı;”Çaycuma’nın başına benden sonra gelenler Çaycuma’yı talan edemeyecek”

Çaycuma Belediyesinin 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18.maddesi doğrultusunda yaptığı uygulamalar sonrasında hak sahibi olan vatandaşlara tapuları törenle dağıtıldı. Törende konuşan Başkan Kantarcı, “TOKİ konutlarından daha ucuz konut yapılacak. Bunu iddia ediyorum, bunu yazın bir yere. Ve gerekirse de bu konuda belediye öncülük yapacak. Ama ben şunu söylüyorum. Çaycuma’da rant devri bitti” dedi

Çaycuma Belediyesi Yeşiltepe ve Çay Mahallesinde İmar Kanunun 18. maddesi ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde Yenimahalle, Yeşiltepe ve Çay Mahallesi’nde yaptığı imar uygulaması sonucunda hak sahibi olan vatandaşlar tapularını aldı. Yenimahalle’de 298, Çay ve Yeşiltepe Mahallerinde ise 735 vatandaşa tapuları dağıtıldı. Törende bir konuşma yapan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bugün Çaycuma için tarihi bir gün. Birincisi 74 yıl önce ilçe olan Çaycuma, 1944 yılının 20 Temmuz’unda aynı zamanda yeniden belediyeye kavuşmuş. Neden yeniden diyorum; yaptığımız araştırmalarda, Çaycuma Belediyesi tarihinin 1889 yılına kadar gittiğini gördük. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce de Çaycuma bir belediyeye sahipti. Ve Çaycuma’da insanlar huzur içinde, barış içinde yaşıyordu ve şuanda aramızda olmayan Ermeni ve Rum vatandaşlarımız da vardı. Hatta bunların içinden de meclis üyeleri vardı. Osmanlı döneminde,1911 yılında,maden havzasınıkorumak amacıyla Havza-i FahmiyyeKanunu ve buna dayalı olarak Teskere-i Samiyeçıkarıldı. Bu Kastamonu Azdavay’a kadar olan bir bölgede tapu edinilmesinin yasaklandığı anlamına geliyordu. Bu bölgemizde çok büyük sorunlara sebep oldu. İnsanlar oturdukları yerlerin, evlerinin, köylerinin, topraklarının, tarlalarının sahibi olamadılar. Mülkiyetlerini kanıtlamak için geçmişte kadastro geçerken 1911 öncesine dayandırmak zorunda kaldılar, o sayede tapu alabildiler. Dolayısıyla sağ olup olmadıkları bir yana hiç bilmedikleri birçok insanla da müşterek olmak zorunda kaldılar. Tasarruf ettikleri, oturdukları veya sahip oldukları yerleri kullanamaz hale geldiler ve kullanamadılar. Halen bugüne kadar bunu kullanmaya muvaffak değiller” dedi.

18 uygulaması bu dünyadaki ilahi adalettir

Tapu almak için bekleyen vatandaşların arakasında bir grup insanın ellerine tutuşturulan tek tip dövizleri kaldıran gruba seslenen Kantarcı, “Arkadaşlarımız var orada dönüp bakın, ’18 uygulaması rant uygulaması’ demiş. 18 uygulaması bu dünyadaki ilahi adalettir. Bu dünyanın adaletidir 18. Bir tanesi demiş ki, ‘Yerleriniz talan edildi’. Doğru. Bugüne kadar talan edilmişti. Artık edilmeyecek. Yeriniz artık talan edilmeyecek. Bakın, ablamız da ‘Yandaşlara peşkeş uygulamasına hayır’ demiş. Evet, hayır. Yandaşlara peşkeş uygulamasına kesinlikle hayır.  Çaycuma Belediyesinde yandaş yoktur. Varsın gelsin çıksın, ‘şu yandaştır’ desin, burada gelsin konuşsun.  Mikrofona gelsin buyursun. Başka, rant varmış. Şimdi şöyle; yer sahipleri, hissedarlar, artık yerlerini kullanabilecekler. Para sahibi olabilecekler, ev sahibi olabilecekler. Yer sahipleri yerlerine kavuşuyor bugün. Şu anda Çaycuma yeni mahallelere kavuşuyor. Çaycuma’nın 40 yılı, 50 yılı artık güvence altında. Yıllardır konuşuyoruz. FilyosProjesi diyoruz, liman diyoruz, endüstri bölgesi diyoruz. Organize Sanayi Bölgemiz var. Şuanda doluluk oranı neredeyse yüzde yüze ulaştı. Çaycuma gelişiyor, büyüyor. Çaycuma,  bölgenin yıldızı. Ve Çaycuma bölgenin yıldızı olmaya hak edecek belediyecilik uygulamalarına sahip şuanda. Çaycuma’nın geleceği garanti.  Çaycuma gecekondu semti olmayacak. Çaycuma sağlıksız kentleşmeye maruz kalmayacak. Çaycuma’nın başına benden sonra gelenler Çaycuma’yı talan edemeyecek” diyerek sözlerini sürdürdü.

TOKİ konutlarından daha ucuz konut yapılacak

Çaycuma’da konut fiyatlarının ucuzlayacağını da iddia eden Başkan Kantarcı, “TOKİ konutları yapılıyor. Vallahi billahi TOKİ konutlarından daha ucuz konut yapılacak. Bunu iddia ediyorum, bunu yazın bir yere. Ve gerekirse de bu konuda belediye öncülük yapacak. Ama ben şunu söylüyorum. Çaycuma’da rant devri bitti. Müteahhitler burada çok daire yapamıyor. Niye? Çünkü arsa yok. İkincisi fazla yaparlarsa o zaman fiyat düşer. Ama şimdi, bakın Çaycuma’ya dışarıdan müteahhitler geliyor. Müteahhitlikten geliyorum, Çaycuma’da müteahhitlerin para kazanması taraftarıyım. Ama rantbitecek, rant. Herkes hakiki, normal kazancı neyse ona sahip olacak. Bugün hakikaten benim için çok önemli bir gün.  Birinci gün başladık bu işe. 4.5 yıl sürdü bu iş. Birinci gün başladık, eğer planlı olmasaydı belli bir sıralamaya göre yapmasaydık, bugün burada olmazdı. Ve bu işler ebedi çözülmezdi, bunu da bilin.

Çaycuma çelik korseden kurtuldu

Yapılan uygulamaya pek çok insanın emeği geçtiğini bildiren Başkan Kantarcı, sözlerini, “Çaycuma’dan yetişmiş çok değerli insanlarımız var. Profesör Erol Köktürk var, Erdal Köktürk var. Bunlar Türkiye çapında çok değerli insanlar. Onlardan da destek aldık. Yerel de bu işlerle ilgilenen dostlarımız var. El birliğiyle, güç birliğiyle bu işi meydana getirdik. Değerli milletvekilimiz Ali İhsan Köktürk Bey de her zaman yanımızda oldu. Bu konu da tıkanan her yerde bu tıkanıklığın açılması için yanımızda oldu. Çok güzel bir imar planı yaptık.Bunu yaparken herkesten fikir aldık. Öyle bir imar planı yaptık ki, Çaycuma’nın gelecekteki gelişmesinin önünü açtık. Hem bu yakada hem İstasyon tarafında30 metre genişliğinde Çaycuma’yı kuşatan bir çevreyolu koyduk. Bu çevreyolunun plana işlenmesi bile tek başına çok önemli bir iştir. Bu yol nasıl olsa yapılır. Önemli olan onu işlemektir. Bu şu demektir; Çaycuma’nın geleceği garanti altındadır, Çaycuma çelik bir korseden kurtulmuştur.  Hemen arkasından da işte bu 18 dediğimiz bu imar uygulamalarına girdik. Bunlar tabi zorlu süreçler. Dinliyoruz, itirazlar oluyor, hukuki süreçler var”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: