“Türkiye sosyalistleri keşke önce kendi evlerinin önünü temizleseler,”

Evrensel Gazetesi’nden Serpil İlgün, Geçtiğimiz hafta Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ndeki görevine KHK ihraçlarıyla son verilen öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yücel Demirer ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Oldukça değerli fikirleri karşıklı kamuoyu ile paylaştılar.

Güne ve geleceğe yönelik değerlendirmeden kısa bir bölümü szilerle paylaşmak istedim: “Otoriter dönemlerde, faşizm dönemlerinde yapılacak en önemli şeylerden biri eldeki kurumları korumak, mümkün olduğunca da yeni kurumsallaşmaların önünü açmaktır. Öncelikle eldeki kurumları yaşatmak, bunlara yenilerini eklemek ve bunları ortak gündemler etrafında buluşturmak kritik öneme sahip.

Özellikle kanatları kırık olsa da eldeki siyasal örgütlülüklerin mütevazi bir silkiniş için cesur kararlar alma zamanı çoktan geldi. Her şeyden önce iyi sorulmuş sorulara ihtiyacımız var. Kimsenin kendisini dayatmadığı, dünyanın merkezine koymadığı iyi hazırlanmış tartışmaların içinden bulunduğumuz moralsizlik döneminde iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Bu çağrım öncelikle küçük ve etkisiz de olsa parti, örgüt ve sendikalarda karar verme pozisyonunda olan kişileredir. Bir silkinme ve buna ilişkin konuşmaya ihtiyaç olduğu kesin. Hiçbir şey olmamış gibi bundan 5 yıl, 10 yıl öncesinin referansları üzerinden siyasal particilik, sendikacılık veya köşe yazarlığı yapmanın artık sonunun gelindiğini düşünüyorum. Özellikle siyasi oluşumların, sendikaların, basın organlarının kritik yerlerinde olan kişilerin, kurumların önümüzdeki dönemdeki performanslarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin içinden geçtiği dönemde siyasal durumu kavrama yeteneği gösteren acil projeler üretmeye ihtiyacımız var. Eğer gerçekçi bir fotoğraf çekmeyi başaramazsak, işinde gücünde, fabrikasında üniversite kampüsünde son derece zor koşullar içinde siyasal ve toplumsal mücadelesini sürdürmekte olan kitlelerin iyice sosyalist mücadeleden uzaklaşmasına ve savrulup gitmesine neden olacaktır.

İlgün CHP’de 24 Haziran performansının tetiklediği olağanüstü kurultay tartışması, tarafların imza restleşmesiyle sürüyor. Stratejiler veya programın değil, taraflar arasındaki polemiklerin öne çıktığı CHP’deki parti içi tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna;

Demirerden yanıt; “İki şey söyleyeceğim. Birincisi tabii ki bir siyaset bilimci olarak CHP gibi köklü bir anamuhalefet partisinde -özellikle son seçimlerde Muharrem İnce’nin yarattığı rüzgar düşünüldüğünde-, negatif anlamda önemli bir süreç yaşandığının farkındayım ve gelişmeleri izliyorum. Bunun böyle yaşanmaması CHP’ye oy ve gönül verenler ve genelde de Türkiye’deki demokrasinin kalitesi açısından çok iyi olabilirdi.

Ancak bu noktada hayatı boyunca CHP oy vermemiş kesimlerin, özellikle de sosyalistlerin bu konuya gösterdikleri yoğun ilginin başlıbaşına bir veri değeri taşıdığını düşünüyorum. Kendimi sık sık, “Türkiye sosyalistleri keşke önce kendi evlerinin önünü temizleseler,” “CHP’ye yönelttikleri eleştiri oklarını, kendi siyasal yapılarına da yöneltebilseler” diye düşünürken buluyorum.

24 Haziran sonrası moralsiz dönemde yeniden canlandığı görülüyor. CHP’yi de kapsayan bir biçimde 24 Haziran sonrası yapısal dönüşüm sürecinde sonra, Türkiye’de sosyalistlerden sosyal demokratlara, İslamcılardan milliyetçilere kadar siyasal haritanın yeniden şekilleneceğini düşünüyorum. Nitekim İYİ Parti içinde seçim sonrasında çıkan birtakım çatlak sesler, o cenahta da bir yapısal dönüşüm olduğunu gösteriyor. CHP’de seçim sonrasında çıkan bu ayırımın aynı şekilde orada da bir değişimi getireceğini düşünüyorum.

HDP’nin büyük bir fedakarlık göstererek meclise getirdiği sosyalistlerin performansı doğrultusunda sosyalist sol içinde de değişiklikler bekliyorum. Türkiye’de 10 yıl sonra siyasal aktör, siyasal parti, siyasal mücadele eksenlerinin ciddi bir dönüşüme uğramış olacağını düşünüyorum.

Özellikle tarihsel olarak Türkiye sosyalist mücadelesine kadro vermiş kesim ve kategorilerde yaşanan sosyolojik dönüşüm doğrultusunda yeni sosyalist siyasal aktörün tanımlanması ve harekete geçirilmesinin en yakıcı sorun olduğu düşüncesindeyim”

 

https://www.evrensel.net/haber/357512/populist-pragmatik-otoriter-bir-yapisal-donusumle-karsi-karsiyayiz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: