Doğa gönüllüleri Alaplı ormanları için harekete geçti

Kanadalı bir şirketin Alaplı ormanlarında altın aradığının ortaya çıkması doğa gönüllülerini harekete geçirdi. Zonguldak, Ereğli ve Alaplı da yaşayan bazı gönüller bir araya gelerek birlikte mücadele etme kararı aldı

Kanadalı Centerra Gold şirketinin Alaplı ormanlarında sondajlarla altın aradığının ortaya çıkması, tüm ildeki doğa gönüllülerini harekete geçirdi. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde görevler yapan bir grup gönüllü, Ereğli’de, Çınaraltı’nda,  Doğa gönüllüsü Çetin Yılmaz’ın çağrısı ile bir araya gelerek birlikte mücadele etme kararı aldı. Buluşmaya Ereğli TEMA Temsilcisi Nilgün Durak Kaynak, Karadeniz Ereğli Tarih Doğa ve Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Aydın Erol, KESK Eğitim-Sen Ereğli Temsilcisi Pınar Akbaş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ereğli Şube Başkanı Aynur Önder, Atatürkçü Düşünce Derneği Ereğli Şube Başkanı Yusuf Arslan, ADD Alaplı Şube Başkanı Saliha Yılmaz’ın yanış sıra Zonguldak, Ereğli ve Alaplı’daki çeşitli sivil toplum örgütlerine üye gönüllüler de yer aldı. Ereğli ve Alaplı’daki doğa gönüllülerinin buluşmasına TEMA İl Temsilcisi Berran Aydan ile Zonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk de katılarak etkinliklere Zonguldak’tan katılımın sağlanması ve eşgüdümün sağlanması için görev aldı.

Sürecin Yol Haritası Çizildi 

Çağrıyı yapan Çetin Yılmaz’ın bilgilendirme konuşması ile başlayan buluşmada, bundan sonraki sürecin yol haritası çizildi. Öncelikle Alaplı’da bir platform kurulması ve bu platformun öncülüğünde sürecin yönetilmesinin kararlaştırıldığı buluşmada, yöre milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, muhtarlar ve halkın bilgilendirilmesi için çalışmalar yapılması da karar altına alındı. İmza kampanyaları, bilgilendirme broşürleri, köy toplantıları gibi çalışmaların ardından proje sahasında, tüm halkın çağrılı olacağı bir buluşmanın yapılması da görüşülen konular arasında yer aldı.  Doğa gönüllüleri aralarında bir WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişim içinde olmayı da kararlaştırdı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: