Başkan Kantarcı; “İçimiz buruk kutluyoruz”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Çok daha büyük coşkuyla kutlama hazırlıkları içinde olduğumuz 100’ncü 23 Nisan’ı içimiz buruk şekilde karşılıyoruz. Bunda tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgınının coşkulu kutlamalarımızı engellemesi kadar, TBMM’nin ülke siyasal yaşamındaki rolünün azaltılmasının da payı bulunuyor” dedi

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı mesajında, “Bu zamana değin eşi benzeri görülmeyen olağanüstü günlerde ulusal egemenliğimizin teminatı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. yılını kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, birçok ülke tarafından dört bir yanı işgal edilip ateş çemberi içine alınan bir ülkede ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyerekTBMM’yi kurdu. İşgalcileri temizleyip Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın yönetilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıbaşta olmak üzere kritik birçok kararın alındığı TBMM,ülke siyasal hayatının temel kurumu haline geldi. Kurucu görevlerini büyük bir başarıyla tamamlayan yüce meclis yıllar içinde aldığı kararlarla Türkiye’nin özgürlüğünü ve bağımsızlığını pekiştirdi, ekonomik, demokratik gelişimini sağlayarak çağdaş bir dünya devleti haline getirdi” dedi.

TBMM Tüm Vatandaşları Eşit Haklı Bireyle Haline Getirdi 

Kantarcı açıklamasını, “Ulusal egemenliğin sağlanmasıve Cumhuriyet’in ilanı doğrultusunda atılan en önemli adım olan TBMM, yeni Türkiye Cumhuriyeti devletininde temelini oluşturdu. Vatandaşlarımız, ulusal egemenlik ve milli irade ilkelerini kurumsallaştırarak ülke hayatının vazgeçilemez unsuru haline getiren yüce meclis sayesinde,eşit haklı bireyler olarak ülke yönetimde söz sahibi oldu. Ulu Önder, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda ulusal egemenlik bilincinin gelişmesi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine dayalı Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatacak kararlılığın oluşması için, açılış günü olan 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan etti. İlhamını kurucu önderden alan bu bayramher yıl uluslararası düzeyde kutlanarak gençlerimize değerlerimiz anımsatılıyor, bu değerlerin korunup geliştirilmesi içinsorumluluklar yükleniyor. Her 23 Nisan ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın bu bilinçle yetişmeleri için büyük rol oynuyor” diyerek sürdürdü.

TBMM, Bu Haliyle, Milli İradeyi Eksiksiz Bir Şekilde Yansıtmaktan Uzak Görünüyor 

Kantarcı açıklamasının son bölümünde, “Çok daha büyük coşkuyla kutlama hazırlıkları içinde olduğumuz 100’ncü 23 Nisan’ı içimiz burukşekilde karşılıyoruz. Bunda tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgınının coşkulu kutlamalarımızı engellemesi kadar, TBMM’nin ülke siyasal yaşamındaki rolününazaltılmasınında payı bulunuyor. Yürütme karşısında zayıflatılıp denetim gücü budanan, kimi yetkileri başka erklere devredilen,ülke siyasal yaşamındaki rolü ve yetkileri üzüntü verici şekilde azaltılan TBMM, bu haliyle, milli iradeyi eksiksiz bir şekilde yansıtmaktan uzak görünüyor. Hepimiz biliyoruz ki, Türkiye’nin, çağdaş dünyadaki yerini alması demokratik tüm değerleri eksiksiz yerine getirmesi ve milli iradeyi tartışmasız şekilde hakim kılmasıyla mümkündür. Bunu başarabileceğimizin kanıtı işgal altındaki bir ülkede kurularak egemenliğimizi ve bağımsızlığı sağlayan TBMM’nin bizzat kendisidir. Bu düşünce ve duygularla, TBMM’nin açılışının 100. yılında başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm kurucu kadroyu minnet ve şükranla anıyor, halkımızın Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde ifadelere yer verdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: