“Cumhuriyet, bugün tek adam rejimine dönüştürülmüştür.”

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi ,TBMM’nin Kuruluşunun 100.Yılı İle Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı basın açıklamasında, “Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde kurulan yüce meclisin bugün 100. yaşını kutluyoruz. İşgal altındaki topraklarda, türlü zorluklar altında bağımsızlık mücadelesi veren halkımızın çabaları, emekleri ve kanları ile o günün koşullarında dahi demokrasiye olan inançtan ödün verilmeden kurulan TBMM, bugün siyasi irade tarafından etkisizleştirilmiş ve itibarsızlaştırılmıştır”dedi

Açıklamada ayrıca,salgınla ilgili olarak, “Bu zor günlerde egemenliğin kayıtsız ve şartsız sahibi olan millete hizmet ulaştırmak isteyen Belediyeler ve STK’lar ötekileştirilmiş, toplum ayrıştırılarak yaşanan her gelişme ve olay siyasi propagandaya alet edilmiştir. Salgın şartlarında kullanılması gerekli olan ancak dağıtılamayan maskeler, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırılamayan yardımlar bu zor günlerde evine ekmek götürmek için çalışmak zorunda olan halkımızı korunaksız ve çaresiz bırakmaktadır.”denildi 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “23 Nisan 1920, tarihimizin en önemli dönüm noktalarındandır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) Kurulması ile egemenlik, kayıtsız ve koşulsuz olarak millete geçmiş, tam bağımsız Cumhuriyet’in ilanı yolunda çok önemli bir adım atılmıştır. Milletimiz o gün, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ile kenetlenmiş ve çıktığı bu yolda bağımsızlığını yeniden tesis etmeyi başarmıştır. Millî mücadele ve ulusal kurtuluşun en önemli günü olan 23 Nisan TBMM’nin açılışı daha sonra Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Dünya çocuklarına armağan edilmiştir.

“Cumhuriyet, bugün tek adam rejimine dönüştürülmüştür”

Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde kurulan yüce meclisin bugün 100. yaşını kutluyoruz. İşgal altındaki topraklarda, türlü zorluklar altında bağımsızlık mücadelesi veren halkımızın çabaları, emekleri ve kanları ile o günün koşullarında dahi demokrasiye olan inançtan ödün verilmeden kurulan TBMM, bugün siyasi irade tarafından etkisizleştirilmiş ve itibarsızlaştırılmıştır.  Ne üzücüdür ki saltanatın kaldırılması ve ulusal egemenliğin ilanından bir asır sonra Türkiye’deki siyasi durum, halkımızın yüz yıllık demokratik kazanımlarının zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtmamaktadır. Yüzyıl önce kişilere ve belli zümrelere bağlı bir yönetim şeklinin bertaraf edilmesi neticesinde kurulan Cumhuriyet, bugün tek adam rejimine dönüştürülmüştür.

“Halkımızı korunaksız ve çaresiz bırakmaktadır.”

Dünyayı ve ülkemizi oldukça olumsuz şekilde etkileyen korona salgınını yaşadığımız bu zor günlerde; ayrışmak yerine birleşmek, bölünmek yerine bütünleşmek gerekirken bu salgın dahi ülkemizde siyasi propaganda malzemesi haline getirilmiştir. Bu zor günlerde egemenliğin kayıtsız ve şartsız sahibi olan millete hizmet ulaştırmak isteyen Belediyeler ve STK’lar ötekileştirilmiş, toplum ayrıştırılarak yaşanan her gelişme ve olay siyasi propagandaya alet edilmiştir. Salgın şartlarında kullanılması gerekli olan ancak dağıtılamayan maskeler, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırılamayan yardımlar bu zor günlerde evine ekmek götürmek için çalışmak zorunda olan halkımızı korunaksız ve çaresiz bırakmaktadır.

“Dünya salgından önceki eski düzeninde olamayacaktır.”

İçinde bulunduğumuz bu zor günlerin bilimin ışığında alınacak her türlü önleme uyarak atlatılacağından kuşku duymuyoruz, ancak salgın kontrol altına alınıp normal yaşantımıza döndüğümüzde Dünyada ve ülkemizde siyaset veyönetim şekilleri yeniden tartışılacak ve Dünya salgından önceki eski düzeninde olamayacaktır.

Ülkemizi ve ulusumuzu üstün zaferleri ve başarılarıyla emperyalist düşman işgalinden kurtaran ve bu güzel bayramı çocuklarımıza armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere vatan ve görev uğruna hayatlarını hiçe sayan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızın,Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının,Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 100. Yılı kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: