ZAYBİR’leri çoğaltalım,destekleyelim

Geçtiğimiz hafta Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık’ın organize ettiği, bölgede önemli bir hizmet veren Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR)’in Başkanı Abdurrahman Canlı ve Yönetim Kurulu üyelerinin konuğu olduk.

ZAYBİR Kdz.Ereğli’ye  12 Km kendilerine ait üretim, dolum,numune tesislerinin de içinde olduğu komple bir tesis.Proje kapsamında BAKKA,Zonguldak Valiliği,Tarım -Orman Müdürlüğü destekli çalışmalarını yapan Zonguldak Arı yetiştiricileri Birliği’nin çalışmalarını Başkan Abdurrahman Canlı basın mensuplarına detaylı aktardı.ZAYBİR’in bu çalışmasını susmagazetesi.com adresinde https://susmagazetesi.com/2020/06/29/corona-viruse-kestane-bali-iyi-geliyor/ detaylı olarak verdik.

Abdurrahman Başkanım hem çalışkan, hem alçakgönüllü hem de vefalı.Kendinden önceki emek verenleri unutmadan,ZAYBİR’in çalışmalarını destekleyenelere teşekkür ettiği gibi,engel olan,kişiselleştiren makam mevkilere de eleştirilerini açık ve cesaretle dile getiren bir arkadaşımız.

Başkan Canlı ile tanışıklığımız eski ama çalışmalarını böyle yerinde inceleme fırsatını ilk kez yakalamış oldum. Kendisine teşekkür ediyorum. Dostlarımızın, arkadaşlarımızın başarıları bizleri memnun ediyor, gururlandırıyor.

Abdurrahman Başkanımla farklı zamanlarda da sohbet fırsatımız oluyordu, özellikle bölgede önemli bir üretim alanı olan Kestane balı konusunu Korona Salgını nedeniyle gündeme gelmesi ve Kestane Bal’ının bu tür salgınlara karşı etkili olduğunu dile getirmesi ise önemliydi.Başkan Canlı, “Kestane Balı yiyenlerin koronavirüs salgınına yakalanmadığını” söyledi.Ayrıca “Zonguldak Kestane balı Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan sonra en büyük gelire sahip birliktir. Zonguldak’ta yıllık 600 ton kestane balı üretilmekte ve 300 milyon katma değere sahip. Zonguldak kestane balı Anzer balığından daha etkili ve kalitelidir.”diye ekledi.

Bölgede yaklaşık 2500 ailenin geçimini baldan sağladığını dile getiren Canlı eğer desteklenirse bu sayının daha da artacağını ve bölgenin önemli bir gelir kaynağı yaratmış olunacağını dile getirdi.

MAKZON nereye gidiyor?

Geçtiğimiz haftanın bir diğer önemli toplantısı Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği basın toplantısı idi.Toplantıya bende katıldım.TSO Başkanı Metin Demir MAKZON’un nereden gelip ne yere gittiğini detaylı aktardı. Metin Demir kentte iş çevresi açısından önemli bir şahsiyet. Çağ’ın önceliklerini kavrayan ve geleceğe yönelik adımların neler olması gerektiği konusunda kafası açık bir arkadaşımız. Toplantıda oldukça detaylı bilgi verdi ve oldukça da objektif-siyasallaşmadan bu konunun nasıl taraflarca çözülmesi gerektiğine özen göstererek aktardı. Memnun oldum açıkça. Fakat üç konuda eksik gördüm. Birincisi MAKZON’un yapılması planlanan bölgeyi biraz değersizleştirilerek aktarım hissettim. İkincisi ise kentteki iş çevresinin ürkekliği, cesaretsizliği, rekabet koşullarına hazır olmadığı kanısı uyandı. Merkez ilçe sınırlarına sıkıştırılmasının ısrarı bu düşünceyi yarattı.

Ayrıca iş çevresi liberal-özgürlükçü düşünce yerine İthal ikameci politikaya bağlı gelenekçi anlayışla iş yapma düşüncelerinin olma tutumu,bu alışkanlık ki,kenti sıkışık,dar ve içinden çıkılmaz bir kent haline soktu.

Başkan Metin Demir yaşı ve bilgileri gereği artık bunu aşacak tecrübeye sahip diye düşünüyorum

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: