Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bünyesindeki Kozlu Lauvar Karbomet şirketinde İş sağlığı ve güvenliğinden yoksun çalışan 34 işçi maaşlarını alamadıkları, iş sağlığı ve güvenliği olmadığı gerekçesiyle eylem başlattılar. Zor iş şartlarında çalışan ve dayanacak güçleri kalmadığı için eylem kararı alan lauvar işçileri , “Burada işten atılma korkusu ve her türlü mobbinge maruz bir şekilde çalıştıklarını” ifade ederek yetkilileri göreve davet ettiler.

Eylem yapan işçiler, “Biz TTK’nın kömürünü yıkıyoruz. Burada her şey TTK’ya ait. Şirketle bağlantımız sadece onların elemanı olmamız. Maaşımız da TTK yatırıyor.”

” Sendikaya başvurduk üyelikleri yapıldı ancak, herhangi bir görüşme yok “

İnanış Gazetesi’nin yaptığı habere göre; TTK bünyesindeki Kozlu Lauvar Karbomet şirketi İşçileri ile görüşen Avukat Meral Çolak, “ İşçilerin asgari ücret tutarında ki maaşları yatırılmış, ancak iş yerinde kullanacakları iş güvenliği malzemesi verilmemesi kendilerini zorluyor. Buna rağmen ücretlerini her ay gecikmeli olarak almaları işçiyi ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor. Üzülmez bölgesindeki arkadaşların iş akitlerinin feshedilmesi sebebiyle bu arkadaşlarımız da işlerini kaybetme korkusu yaşıyor. Kozlu lauvar işini Çiner grubu yaparken TTK elinden aldı. Şu anda TTK’nın lavarlarında sadece işçi temini anlamında işçi çalıştırılıyor. İşçi temini İşçi kanunu açık maddesine göre kanunu aykırıdır ve muazalıdır.  İşçiler sendikal haklarından da mahrum bırakıldılar. Sendikaya başvurduk üyelikleri yapıldı ancak, herhangi bir görüşme yok, aidatlarını da kabul etmiyorlar. Bu anlamda da sahipsizler. İşçiler sosyal haklarından mahrum bırakılmasının sıkıntısı içindeler. Bir de işten atılma tehdidi altındalar. Burada uzun senelerdir çalışıyorlar, belirli bir yaşa gelmişler. İşsiz kalma korkuları da tansiyonu yükseltiyor.  Durumları çok kötü, endişe ediyorum daha vahim olaylar çıkacak diye. Ben TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve GMİS Genel başkanı Hakan yeşil ile görüşmeye çalışacağım. En azından ücretlerini şartnameye uygun hale getirmek için çalışacağım. Bu şekildeki iş ortamı işçinin motivasyonunu bozuyor. Buradaki eylemde işçiler tamamen haklıdır TTK ve yüklenici firma haksızdır” dedi.

“İş Sağlığı, Güvenliği Ve Hakkımızı İstiyoruz”

Kozlu Lauvar Karbomet firması çalışanı Ersan Satıcı, “Biz burada asgari ücret ile çalışıyoruz, burada asgari ücret ile çalışılması. Burası ağır sanayiye giriyor. Bizim aslında bu eylemi üç-dört yıl önce yapmamız gerekiyordu. Artık dayanamıyoruz, bu noktaya geldik. Bizim üstlerimiz kim, patronlarımız kim çağırıyoruz gelmiyorlar. Üç yıldır asgari ücretle çalışmaya mahkum edildik. Zonguldak‘ta yeni lauvar kapattılar bir çok arkadaşımız işsiz kaldı. Biz 16 senedir burada çalışıyoruz, bizim çalışır iken giyecek elbisemiz yok. Ayağındaki ayakkabılar sivilde giydiğim ayakkabılar, çalışır iken giyilecek ayakkabılar değil. Bizi bırakıp giden işçilerin iş kıyafetlerini giyiyoruz halen daha, yeni firma bize iş kıyafeti vermedi.  Biz TTK’nın kömürünü yıkıyoruz. Burada her şey TTK’ya ait. Şirketle bağlantımız sadece onların elemanı olmamız. Maaşımız da TTK yatırıyor. Maaşlarımız sürekli geç yatırılıyor.  Biz hakkımızı arıyoruz ve iş bırakma eylemi yapacağız. Bu işin hakkı askeri ücret değildir. TTK bizi kendi bünyesine almadı, sendikaya gittik kapıyı yüzümüze kapattılar. Bizler hakkımız olan maaşı ve sağlığımız için de iş sağlığı ve güvenliği istiyoruz.” dedi