Emperyalist savaşının ülkemize etkileri, yapısal ve altyapısal sorunları çözülemeyen tarım sektörümüzü çok boyutlu yeni ve ciddi bir kriz ortamına sürükledi.

Çarşıda, pazarda her şey ateş pahası. Sosyal medyada vatandaşlar, bir biber, bir patlıcan, bir salatalık, bir domates aldıklarını belgeleyerek hem fiyattaki yükselişe, hem de hükümetin tarım politikalarına tepki gösteriyorlar.

İşte tam bu zamanda, TMMOB Çevre, Gıda, Kimya, Ziraat Mühendisleri Odaları, DİSK Gıda Sanayi İşçileri Sendikası, TARIM ORKAM-SEN, Türkiye Ziraatçılar Derneği, Veteriner Hekimler Derneği ve çok sayıda meslek kuruluşu ile dernek, Ankara’da yaptıkları açıklamayla platformun kuruluşunu duyurdu

Uzun süredir bölgede özellikle Filyos Vadisi’ni içine alan bölgede ‘Filyos Endüstri Bölgesi’ oluşumu nedeniyle tartışmaların sürdüğünü biliyoruz.

Bir yandan iş çevresi Ticaret ve Sanayi Odaları öncülüğünde yeni iş alanları ve bunların içinde SERA Organize Sanayi Çalışmaları yaparken, diğer yan da , sanayileşme çalışmaları nedeniyle var olan tarım arazilerinin yok oluşu tartışmalarını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Çevre Derneği Başkanı Ahmet Öztürk’ün bir teknik gezi düzenleyerek bölgenin durumunu kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu. Zamanlama olarak ülke genelinde kurulan, “Tarım politikalarına karşı ortak mücadele Platformu” bir anlamda bu çalışmaların itici ve birleştirici bir yanını oluşturabilir.

Bu konuda özellikle Tarım Orkam -Sen’in, Çevre Derneği’nin,Tüketici Hakları ve TEMA gibi bu alanda aktif sendika-derneklerin bu konuya yerelde öncülük etmesi daha çabuklaştırıcı ve sonuç alıcı olacaktır.

Oluşturulan Platformda her ne kadar TMMOB bileşenleri dese de burada gördüğümüz ilgili odaların bu inisiyatifi alacak ne kadrosu nede cesareti var. Bırakın Şubeyi temsilciliklerinin olmadığı yerde bu platformun verimliliği tartışma konusu olabilir.

Bravo Atilla Öksüz kardeşim

Hepimizin yakından tanıdığı, meslekte uzun süredir aktif, yaratıcı, emek ve zaman harcayarak kent kimliği konusunda çaba sarf eden, deneyimli meslektaşımız Atilla Öksüz’ü kutlamak istiyorum.Öksüz ile ara ara sohbet ediyoruz. Biribirimizden faydalandığımıza inanıyorum. Uzun süredir kente basının kendi içinde hır güründen ve bununda dışarıya taşması nedeniyle, unutsuzluk, karamsarlık ve meslekte dejenarasyon konusu çok tartışılır oldu. Herne kadar künyelerimizde, “Hak ve Sorumluluk Bildirgesi İlkelerine Uyar” yazsada buna uymadığımız, uyamadığımız, uymada bilerek-isteyerek, yada isteğimizden bağımsız olarak uyamadığımız bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde. sevindirici bir haber sayfalarımızdan kamuoyuna düştü.

Uzun yıllardır DHA Zonguldak Temsilciliği yapan genç kardeşlerimizden Gürkay Gündoğan Genel Maden İşçileri Sendikası Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde göreve başladığı, yine benim kendisini lise yıllarından tanıdığım DHA’da boşalan göreve gelen Ali Sencer Arslan, kardeşimizi yeni görevlerine, yaşamlarında başladılar. Kutluyorum, tebrike diyorum.. İşte bu iki güzel kardeşimizde ZHaber Genel Yayın Yönetmeni, kıymetli meslektaşım Atilla Öksüz’ün emeği çok.

İki güzel yürekli gencimiz bugüne kadar ki meslekteki, temizduru-samimi ve mesleğin olması gereken kuralları içinde umarım daha da gelişecek, deneyim kazanacak ve onlarda tıpkı Atilla ağebeyleri gibi gelecek kuşaklara örnek olacaklar.

Bu arada GMİS Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde göreve başlayan Gürkan Gündoğan’ın bir şansıda o göreve de halan büyük emek veren hem mektepli, hem pratik yaşamın içinde zor görevlerin altından kalkan değerli Sinan Çetinbakış arkadaşımızın olması da ayrı bir avantaj olarak kente katkı sağlayacaktır.

Bu nedenle, başta Atilla Öksüz arkadaşıma ve yeni görevlere gelmiş değerli kardeşlerime başarılar diliyorum. Yolları açık olsun.

Selim Alan vaz geçileni geri getirmeli

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, 19 mahalleyi kapsayan 18 hat için 10 yıllığına ihaleye çıktığını ilan etti.

Alan, 19 Nisan 2022 tarihinde ihalesini gerçekleştirileceğini dile getirdi. Bu konuya daha önce çok değindim belki köprüden önce son çıkış olarak yazıyorum. https://susmagazetesi.com/2022/03/02/toplu-tasimada-kriz-kamu-eliyle-yapilarak-cozume-kavusur/

Bu Özel Halk Otobüsü İhalesi olsa da bu sorun çözülemez.

Bu kent kamuda yıllarca emek vererek çalışma sürelerini doldurmuş, hak etmiş emekli vatandaşlarımızın olduğu bir kent. Dile kolay 100 yıl önce Amelebirliği kurulmuş.

Bu konuda Başkan Alan eğer kente imza atmak istiyorsa, bir yandan yıkarken diğer yandan vazgeçilen kimi alanları geri getirmelidir.

Bunun bir adımı Belediye Toplu taşımayı hiç değilse bir bölümünü kamu eliyle yaparak çözebilir.

Yoksa alınan kararlar kentin ruhuna aykırı, mutlaka sıkıntısı olur.

Sağlıcakla kalın

Reklam