Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos Beldesi’ne geldi.

Ülkenin Enerji Politikası ile ilgili mesajlar verdi. İktidarın Enerji politikasına, kentin bundan böyle (bir anlamda) kömürle değil, doğalgazla anılacağı vb. önemli konulara değindi.

Konu yerel basında bir fotoğraf kadar gündem olmadı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kadın Aile Çocuk ve Engelli Politikaları’ndan (KAÇEP) Sorumlu Zonguldak İl Başkan Yardımcısı Mevlüde Yalçıner görevden alındı.

MHP İl Başkanı Varol Demirköse, görevden almaya gerekçe olarak Mevlüde Yalçıner’in CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’a yaptığı ziyareti gösterdi.

Yalçıner, İkinci kez görevden alındığını WhatsApp grubundan öğrendiğini belirtti. Mevlüde Yalçıner’in rencide olduğu ve “Bana bunu ikinci kez yapıyor, neden bana haber vermedi. Kendisi sanırım benimle çalışmak, yürümek istemiyor. Ben de mücadele edeceğim, savaşsa savaş” diye cevap verdiği basına düştü.

Bu ziyaret ve fotoğrafın kamuoyula paylaşıldığı günlerde aslında iki fotoğraf basına düşmüştü.

Birincisi; Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ile önceki AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan’ın kuyumcu dükkanında buluşma fotoğrafları basının ilgisini çekmiş ve gündem bir anda ‘AKP’de neler oluyor?’ sorularını gündeme taşımıştı.

Aynı günlerde ikinci fotoğraf yani MHP İl Başkan Yardımcısı Mevlüde Yalçıner’in CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’u ziyareti fotoğrafı.

Ebru Uzun sosyalmedya hesabından, Kadın dayanışması, iki siyasetçi, iki arkadaş ne dersek diyelim, sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafta, “Çok sevdiğim misafirlerim vardı bugün”diye not düşmüştü.

Ama nedense bu fotoğraf o gün fazla dikkat çekmemişti.

Susma Gazetesi internet sitesinde 30 Mart tarihinde, “İki Fotoğraf, bir yorum” başlıklı haber yorum yayınlandı. Yazıda, “Son günlerde MHP İl yönetiminde ortaya çıkan ve kamuoyuna yansıyan tartışmalarında olduğu biliniyor. Ayrıca İl Başkanı’nın işçi alımıyla ilgili kamuoyuna yansıyan uyarıları ve kimi konuları değerlendirdiğimizde; Önemli bir ziyaret, dayanışma ve iyi niyetli, dostane ve kadın dayanışması olarak alıyoruz. Uzun’nun da, Yalçıner’inde bu yaklaşımını en az diğer Fotoğraf kadar önemli olduğuna inanıyoruz” diye ifade edilmişti. https://susmagazetesi.com/2022/03/30/iki-fotograf-bir-yorum/

Bugün ortaya çıkan durum konunun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Kamuoyu yine bir anda, bu konu üzerine yoğunlaştırıldı. MHP’li Yalçıner’e haksızlık edildiği, ‘cinsiyetçi’ davranıldığı, MHP İl Başkanı Demirköse’yi yerden yere vuran karşı açıklamalar geldi.

Öncelikle konuyu bir ‘cinsiyet’ sorunundan çıkarmak lazım.

İki kadın yönetici- Ebru Uzun-Mevlüde Yalçıner, kentte aktif olarak siyasette görev alıyorlar.

Bu iki isminde kendini koruyacak hem cesareti hem de artık kamuya mal olmuş tutum ve davranışları var.

Yani bir anda konuyu masumhane bir ziyaret sokup, kadın üzerinden erkeksi bir politika hiç uygun olmadığını söylemeliyim.

Birincisi; Taraflar olarak CHP-MHP bugünün ruhunda farklı iki bloğun tarafı.Biri Cumhur İttifakı-Diğeri Millet İttifakının önemli aktörleri.

İkincisi; ‘Taziye ziyareti’ dersek o da inandırıcılığını yitirir. Çünkü aradan çok uzun zaman geçmiş. Fakat bunu doğru olduğuna inanalım.

MHP İl Başkan Yardımcısı Mevlüde Yalçıner, bu ziyaretini İl Başkanı Varol Demirköse’ye bildirmeden gerçekleştirdiğini önceki gün MHP İl Başkanı Demirköse basına demecinde dile getirdi.

Yada bu ziyareti bir insani dayanışma olarak MHP İl yada İlçe Başkanı ile yapamazmıydı.?

Eğer bu yolu izlense idi işte o zaman siyasette hoşgörü, nezaket kuralları işler kentin ruhuna da uygun düşerdi.

Habersiz bu ziyaret bir anlamda parti tüzüğüne-disiplinine yönelik bir hata olarak görüldü. Kısaca konu öyle basit bir ziyareti aşan, bir disiplin-tüzük ihlaline kadar giden bir tutum. Niyetlerden bağımsız olarak. Üstelik sadece bu tutum Mevlüde hanım için değil, Ebru Uzun içinde aynı durum.

Yani bu ziyaretten CHP İl Başkanı Murat Pulat’ın, protokol kuralları gereği haberi var mıydı? Siyaset disiplin-hukuk-sosyalpolitikaların iç içe geçtiği bir alan.

Tıpkı ülkede ki kamu düzenini nasıl anayasa üzerinden yürünüyorsa, partilerin anayasası da tüzükleri ve onun kurallarıdır. Son yılların iktidara yönelik söylenen, hak-hukuk-adalet kalmadı, onun yerini ‘tek adam kararları’ geçerli sözünü boşa çıkarmak isteniyorsa kadrolar partilerin anayasası olan tüzüğü düzgün işletilmesi için daha duyarlı olmalı.

İşte o nedenle MHP İl Başkanı Varol Demirköse, karar alıcı rolünü yerine getirmiş oldu. ‘lider benim’ dedi.

Bunu bir kampanyaya dönüştürüp, ‘cinsiyetçi’ potaya değil, gerçek ve dönemin ruhunu anlayarak hareket etmekte yarar olduğuna inanıyorum.

Kim kiminle yan yana gelir zaman gösterecek.

Ama bugün o gün değil.

Biz fotoğrafları konuşurken, ‘Zam-Zulüm-İşkence’ çığlıklarını görmüyoruz, kentin geleceği nereye eviriliyor, atlıyoruz, duymuyoruz.

Sağlıcakla kalın

Reklam