Türkiye gündemi gibi Zonguldak yerel gündemi de hareketlendi. Türkiye gündeminin hareketliliğini ‘Suç örgütü lideri’ sıfatıyla yurtdışında olan Sedat Peker’in yeniden sahada görülmeye başlamasıyla anlayabiliyoruz.

Bir zamanlar hatırlayan çoktur, hatta neredeyse geleceğini onun ağzından çıkacak habere bağlayanların sayısı oldukça fazla olan ‘Fuat Avni’ vardı.

Bir dönem ‘Devrimci’ tarzda yayın yapan ‘Hacker’lar vardı ve bu tip mesajların çıktığı dönemler bir anlamda da kitlelerin ‘Cambaza bak’ denildiği zamanlar oldu.

Gündem çok ağır olmasına rağmen kitlelerin ilgi alanı başka noktalarda. Ülkenin Güneyi Suriye hattında Savaş var. Hergün neredeyse ülke topraklarına şehit haberleri geliyor.

Batı yakasında Yunanistan sorunu, Karadeniz’de Ukrayna Savaşı. Tam bu arada NATO zirvesi ve ‘şampiyonluk’ sevinci yaşar gibi, zirveden mutlak galibiyetle çıkmış bir rüzgar.

İşte bu sırada milyonlarca insan Sedat Peker’in videolarını kaçırmamak için birbirlerini arıyarak, ‘izleyip izlemediğini’ soruyor.

İçeride bir anlamada vatandaş kan ağlıyor. İktidar ülkenin dayanışmacı mayası olan, ekonomik sıkıntı dönemlerindeki davranışı olan-aile içi dayanışma, köy-kent arasında ki gıda ve yardım üzerine kurulu üretim kültürü ve iç içe geçmiş geniş ailenin kendi içindeki ekonomik dayanışmasının son haddesine geldi.

Son barutu atıyor aslında.

Hemen önümüz Kurban Bayramı ve bu duyguyu en üst düzeyde yaşatarak. İşte tüm bunları yaşayan biz, sıkıntıları çeken biz, krizi iliklerimize kadar hisseden biziz ama rehavette olan da biziz.

Deneyimli siyasetçi Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık CHP Ereğli örgütünün düzenlediği kahvaltılı toplantıda, yine kendi üslubuyla çok ciddi uyarı yaptı.

Posbıyık; “CHP, Millet ittifakıyla beraber çok güzel yol alıyor. Bana göre iktidara gidiyoruz diye Zonguldak bölgesinde büyük bir rehavet olduğunu gözlemliyorum. Bu rehavetin tehlikeli olduğunu söylemek zorundayım. Zonguldak’ın bir çok köyünde üyemiz olmadığını, dolayısıyla delegemizin de olmadığını gayet iyi biliyorum. Benim Zonguldak’ta izlediğim olay şu; nasıl olsa CHP iktidar oldu. Milletvekili, belediye başkanı kim olacak, herkes bunun hesabı içinde ve herkes birbirine çelme takmaya çalışıyor. Bu çok tehlikeli bir olaydır.” İşte tamda iktidarın istediği durumu çok güzel özetledi, ’Cambaza bak’ Niye sesiz çünkü herkes ülkeden çok kendi geleceğini hesaplıyor.

Halkın her gün üzerine çöken zam furyasını ve yaşam zorluğuna rağmen iktidarın oylarında düşme , aynı oranda muhalefetin oylarında beklenen artış görünmüyor.

Zonguldak Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Erdem, bir anlamda da orta katmanların, esnaf ve iş çevresinin nabzını aktarırken, “Çok ağır bir kriz içinde olan ülkemizdeki ekonomik koşullar altında, adeta yaşam mücadelesi vererek, diğer taraftan da mesleki faaliyetlerimizi sürdürebilme imkanımız kalmamıştır” dedi ve “Personel giderlerimiz, kira giderlerimiz, elektrik giderlerimiz, kırtasiye giderlerimiz, mesleki aboneliklerimiz, doğalgaz giderlerimiz, vergi ve sigorta yükümüz ile teknolojik gelişmelere ilişkin giderlerimiz de mey[1]dana gelen olağanüstü fiyat artışları karşısında, artık mesleki faaliyetlerimiz adeta durma noktasına gelmiştir” .

Hem deneyimli siyasetçi Posbıyık, hem de Meslek oda başkanı Tahsin Erdem’in açıklamaları gerçeğin hangi mecrada yürüdüğünü açık gösteriyor.

Ülkenin sorunu her ne kadar ekonomik kriz olsa da, birinci derecede yönetememe krizi, demokrasi, özgürlükler üzerindeki tıkanmışlığı ona oy kaybettiriyor.

Kilit konu HDP’de, doğal olarak bu soruna cesaretle ve birlikte yaşama arzusunu ister taktik-ister reel olarak çözümü yeni Türkiye’yi kuracak.

Sahi bölgede HDP’ye çıkan oylara kim talip bilen var mı?

BBP İl Başkanı değişti

Geçtiğimiz haftalar siyasetteki Seks kasetlerine kilitlendi ve CHP ve BBP’de kadrolarda değişiklik oldu.

SP İl Başkanı ile ilgili basında tartışma ısınarak gidiyor. Tüm bunlar çalınacak seçim düdüğünün işaretleri. Akla ilk gelen bel altı olmasına rağmen ben konunun farklı boyutuna gidelim istiyorum. Seçim çok kritik dedim ya.

İktidar yeniden iktidarda kalmak için Kürt kartında önemli hamle yapabilir. Örneğin; Abdullah Öcalan’ın ev hapsi vb. İşte bu durum AKP’nin MHP’den kurtulmak için bir gerekçe.

Aynı zamanda Avrupa-ABD için ise yeni vize demektir.

AKP artık MHP’nin mafyalaşmış, adli suçlu, uyuşturucu, faili meçhul sayfasını kapatarak yoluna Türk-İslam felsefesinde anlaştığı ve kadro olarak hazırladığı BBP ve Alperanlarla gitmek istiyor,’Tükçü’ kanattan çok, ‘İslamcı’ cenaha yaslanmak istiyor.

Aynı zamanda MHP’ye ve İYİ partiye karşı blok oluşturuyor.

Yazıcıoğlu; ‘Bizim tarlayı sürmüşler’ sözü bugünde geçerliliğini koruyor. AKP’li kadro yoksa neden BBP’ne İl Başkanı olsun? Olmaz demeyin.

Sağlıcakla kalın..

Reklam