Susma Gazetesi’nin 31 Ağustos (bugün) Manşet haber olarak gündeme taşıdığı, “Gelik’te neler oluyor, bu zararı kim karşılayacak” Başlıklı haber gündeme bomba gibi düştü. Basın Mensuplarının sorularını yanıtlayan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Susma’nın haberini bir anlamda doğrularken, Üretim alanında meydana gelen yangının nedenini teknik nedenlerden çok, işçi açıkları olarak yorumladı.

Ayrıca Yeşil, tedbir amaçlı üretimi durdurulan ocakta milyonlarca yatırım olduğunu kabul etmesine rağmen mekanizasyonun zarar görmeyeceği imasında bulundu. Geçici bir süre olduğuna dikkat çekti ve bu süreninde yaklaşık 1 Ay gibi olduğunu ifade etti. Yeşil Çin’den gelen Şilt diye adlandırılan mekanize araçlarının çalışma konusunda ki, teknik aksaklığa ise deyinmedi .


Başkan Yeşil, Şafak Gazetesi’nin verdiği haberde açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Gelik’te mekanize kazığı dediğimiz, sistemler biliyorsunuz çalışmaya başladı. Mekanize kazığının yapıldığı ayakta şuanda milyonda bir diye tabir ettiğimiz değerler yükselmeye başladı. Bunun sebebi de tamamı işçi açıklarıdır. Bu mekanize kazığının yapıldığı ayakta milyonda bir diye tabir ettiğimiz değerler yükselmeye başladı. Bunun sebebi de işçi açıklarıdır. Çünkü çalışılmayan ayaklarda oksijenle kömür uzun süre temas ettiğinde kömür yanmaya başlıyor. Açık alev değil gizli gizli yanmaya başlıyor. Bunu fark eden kurum yetkilileri uzman arkadaşlarımız takip ediyor. İş güvenliği ve iş sağlığı açısından. Ermenek’teki iş kazalarından sonra. Daha da dikkatliler. Alınan önlem çerçevesinde değerlerin azaltılması için geçici olarak Gelik’de ki mekanize kazı yapılan ayak şu anda başından dibinden kapatıldı. Tabi orada milyon dolarlık bir yatırım var. Bu malzemeler zarar görmez çünkü açık alevli bir yangın değil. Sadece kurumumuz tarafından geçici önlem alındı. Bir Soma olayı yaşamamak için önlemler alınarak arkadaşlarımızın hayatlarını tehlikeye sokmamak için geçici süreyle kapatılmıştır. Çok önemli bir olay yok gizli saklı bir olayda yoktur. Bakanlık düzeyinde herkesin haberi vardır. Tamamı işçi açıklarından kaynaklıdır. Devamlı çalışılması gereken bir yerdir. İşçi açıklarından dolayı mekanize kazında devamlı çalışamıyoruz. Bu anlamda burada bir sıkıntı yaşadık. Bu 2 haftalık bir konu. Geçen hafta kurum yetkilileri böyle bir önlem aldı. İşin ciddiyetinin farkındalar. Daha da büyümemesi için geçici olarak aldıkları bir önlemdir. 1 ay içerisinde de tekrar faaliyete geçecektir.” dedi.

Susma Gazetesi’nin haberini okumak için;