TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanlığı, kurumlardaki liyakatsizliğe dikkat çekerek TTK Amasra Müessesesi’nde yaşanan kazanın liyakatsiz kişilerin yönetimde olmasından kaynaklandığına dikkat çekti ve TTK Yöneticisinin AKP İl Başkanlığını ziyaret etmesine tepki gösterdi ve “Amasra’da yaşanan elim felaketten bile ders çıkarılmadığı anlamı taşıdığını da ifade etmek istiyoruz” dedi.

Oda Yönetimi adına yapılan açıklama şöyle:
“14.10.2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi’nde (ATİM) meydana gelen facia sonucu şehit olan 42 maden emekçimizin yasını tutmaya devam ederken ve olay halâ tazeliğini korurken, geçmişte yapılan hataların yenilenerek ve artarak devam ettiğini ibretle izlemekteyiz.
Koltuklarını korumak ya da yeni makamlara atanmak için iktidar gücünü elinde tutan siyasi partilerin/cemaatlerin kapılarını aşındıran liyakatsiz kişilerin bilgi ve birikim sahibi ehil kişiler yerine devlet kurumlarında önemli makamlara getirildiğine yıllardır tanıklık ettik, etmekteyiz.
Amasra faciasının temel nedenlerinden birinin de siyasetin gölgesinde yapılan bu uygulamalar olduğu kamuoyunun gözünden kaçmamaktadır. Bizler tam da bu noktada uyarı görevimizi yapmaya devam edeceğiz.
Son olarak Türkiye Taşkömürü Kurumu’ nun 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan üst düzey kıdemli bir yöneticisinin yine yönetim kadrosunda daha üst bir makama atanmak amacıyla iktidar partisi İl binasını ziyaret etmesini manidar bulduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak ve bu olayın yakın zamanda Amasra’da yaşanan elim felaketten bile ders çıkarılmadığı anlamı taşıdığını da ifade etmek istiyoruz.”