Doğan Özgüden

8 Ocak 2023 Pazar günü, Avrupa Türkiye Gazeteciler Birliği (ATGB) tarafından Brüksel’deki Schuman Meydanı’nda kurumların bulunduğu Türkiye’de basın özgürlüğü ve insan hakları ihlallerine karşı gösteri düzenlenerek Avrupa kadınlarımız.

Pankartlar “Gazetecilik suç değildir! “Özgür basın susturulamaz! “, “Türkiye’de sansüre son, gazetecilere özgürlük! “, “Türkiye’de gazeteciler yalnız değildir! “ATGB Başkanı Recai Aksu’nun yaptığı toplantıda, Türkiye’de basın özgürlüğü ihlallerine ve yeni sansür yasasına dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa Türkiye Gazeteciler Birliği (ATGB) olarak, 8 Ocak’ta, 10 Ocak Eylemde Olan Gazeteciler Günü öncesi, Schuman Meydanı’nda, Avrupa Komisyonu binası arkasında ve milide toplandık” AB binaları, to ‘Avrupa Birliği’nin özgürlük ihlallerine’ tepki Türkiye’de basının ve yeni sansür yasası’ 2002 yılından beri tüm Avrupa’da faaliyet gösteren bir dernek ATGB olarak ‘gazeteciliğin suç olmadığını’ tüm dünyaya haykırıyor ve Türkiye’deki gazetecilerin yalnız olmadığını herkesin bilmesini istiyoruz.

“Türkiye’de medyanın iktidar kontrolünde olduğu, bağımsız ve özgür gazetecilerin yeni sansür yasasıyla susturulduğu bir ortamda sessiz kalamazdık. “

“AKP 20 yıldır iktidarda. O 20 yılda kurumlar yıkıldı, laikliğe saldırılar arttı, ekonomi iflas etti ve medya kuşatma altına alındı. Hükümetin keyfi uygulamalarına ve sansür yasasına rağmen, en büyük baskıya maruz kalan biz ‘gazeteciler’ gerçekleri yazmaktan vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz.

“İktidar her fırsatta Türkiye’de özgürlüklerin arttığını iddia ederken, gerçekte tam tersi oluyor. “

“Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın raporuna göre, ‘Basın, Yayın ve Gazetecilik’ sektörüne kayıtlı 23,907 kişi gazeteci olarak aktif. “

“Türkiye İstatistik Kurumu TUİK verilerine göre, 2021 yılında gazetecilik mezunlarının işsizlik oranı %18,3 iken, genel işsizlik oranı %12 oldu. Resmi basın kartına sahip gazeteci sayısı geçen yıla kıyasla ciddi oranda artsa da kayıtlı gazetecilerin sadece yüzde 68.72’sinde bir tane var. Sigortasız veya bağımsız gazeteciler için bu oran daha da düşük. Gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarının durumu, editoryal bağımsızlığın önündeki engeller de endişe verici.

“Böylece 26 gazeteci gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hapiste. “Pandemi ile mücadele tedbirleri gevşetilirken, tutuklu gazetecilerin hakları cezaevi yönetimleri tarafından ihlal ediliyor.

“Gazetecilerin nakil talepleri reddedildi, keyfi idari kararlarla şartlı tahliye hakları reddedildi. ” Gazeteciler aileleriyle iletişim kuramıyor, sosyalleşemiyor, dışarıdan haber alamıyor, sağlık hizmetlerine erişemiyor ve kötü hijyen koşullarında hapiste tutuluyor.

“Gazeteciler en sık silahlı örgüte mensup olmak ve terör propagandası yapmakla suçlanıyor.

“Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 2022’de tutuklu gazeteci sayısının yeni bir rekora ulaştığını söyledi. “Bu yıl en çok gazeteciyi hapse atan beş ülke İran, Çin, Myanmar, Türkiye ve Belarus.

“CPJ’ye göre, 1 Aralık 2022’den itibaren 363 gazeteci hapse atıldı. Bu rakam geçen yıldan %20 daha yüksek.

Rapora göre, “Türkiye’de hapis yatan gazeteci sayısı 2021 yılında 18’den 2022 yılında 40’a düştü.” Yılın ilk yarısında 25 Kürt gazeteci tutuklandı.

“Gazetecilerin bir avukatı, CPJ’ye yaptığı açıklamada, hükümetin PKK ile bağlantısı olduğu belirtilen herkesi susturma çabaları kapsamında tüm sanıkların terör şüphesiyle hapse atıldığını söyledi. “

“Bu yıl 2016 darbe girişiminden daha az gazeteci hapse girerken, Türkiye’de bağımsız medya, hükümet kapatmalarından ve devralmalarından ve medyadan çok acı çekti. Raporda, “zorla sürgüne veya çok sayıda gazetecinin kovulmasına zorlandı.” diyor.

“Meslek birlikler ve uluslararası kuruluşların topladığı raporlar ve somut veriler Türkiye’de gazeteciler üzerindeki baskıyı ortaya koymaktadır. “

“Ayrıca iktidar RTÜK aracılığıyla kendisine elverişli olmayan tüm medya kuruluşlarına ekonomik baskı uyguluyor. Tele 1, Halk Tv, KRT ve Fox gibi muhalif medya kuruluşlarına yalan gerekçelerle para cezası veriyor.

“RTÜK’ün kesdiği para cezalarını sosyal medya hesabından duyuran RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Halk TV’nin ‘Medya Mahallesi’ programının ‘orada teröre onay verildi’ bahanesiyle 3 kez yasaklandığını söyledi.

“Taşçı: ‘RTÜK, aynı programın farklı tarihlerde iki ayrı yayınına %3 ceza keserek kendi rekorunu kırdı! ” ‘

“Taşçı, öğretmenin müdahalesiyle TELE1’e de %3 ceza verildiğini açıkladı. ” Dr. Emre Kongar ve

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na uygulanan hapis cezasını ‘millet iradesine karşı darbe’ olarak niteledi.

“Taşçı, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi hakkındaki görüşlerine ilişkin söyleminin ardından İlker Karagöz’ün Fox TV programında yüzde 3 idari para cezası uygulanmasına çoğunluk oyu ile karar verildiğini söyledi: Eğer Başkanlık nt Erdoğan ‘pazara gitti bir gün bu cümleyi söylemeye utanacaktı’

“Avrupa Türkiye Gazeteciler Birliği olarak, Türkiye’deki meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu ve sonuna kadar yanlarında olacağımızı beyan ediyor ve gazeteciliğin suç olmadığını ısrar ediyoruz. “

“Hükümetin sansür yasasının bizi durdurmayacağını, işimizi onurla yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyor ve Avrupa Parlamentosu’nu bilgi özgürlüğüne savaş ilan eden AKP’ye karşı durmaya çağırıyoruz insanların n’i.

“Gazetecilik suç değildir! “

AVRUPALI GAZETECİLER federasyonunun DAYANIŞMASI (FEJ)

Protesto sırasında, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (FEJ) Genel Sekreteri Ricardo Gutierrez, kuruluşunun temsil ettiği 300.000 Avrupalı gazeteci adına şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa’daki gazeteci camiasının Türkiye’deki gazetecileri unutmadığını söylemek için buradayım. “2015 yılından bu yana Türkiye’de 215 ciddi basın özgürlüğü ihlalini Avrupa Konseyi Gazeteciliği Koruma Platformu’na bildirdik. Avrupa’daki en fazla uyarı: Rusya’dan daha fazla, Ukrayna’dan daha fazla. Türkiye’de gazeteci cinayetinde 6 cezasızlık davası var. Türkiye’de şu anda 53 gazeteci hapiste. Ve Ekim ayında Erdoğan rejimi sözde dezenformasyon yasasını kabul ederek sansürü yasallaştırdı. Türkiye, basın özgürlüğü bakımından dünyanın en baskıcı rejimlerinden biridir. Avrupa Birliği Üye Devletlerinden artık bu baskının suç ortağı olmamasını istiyoruz. Avrupa’dan Türk rejimi ile işbirliğini durdurmasını istiyoruz. Ve Avrupa’dan Türkiye’deki gazetecilerin kaderini unutmamasını istiyoruz. “