SGK Çalışanları, bir araya gelerek taleplerini basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. SGK’nda örgütlü bulunan sendikaların yaşanan ekonomik sorunlara ve SGK emekçilerinin üzerine yüklenen yeni ek yüklere tepki göstermek amacıyla ortak platform kurdular. SGK Zonguldak Çalışanları Platformu adına basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını Ahmet Pesen yaptı. Pesen; “Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) çalışanları talep ve sorunlarının karşılanması adına yetkililere çağrıda bulundu.

EYT, Sözleşmelilere Kadro, 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi, Maden Şehitleri yakınlarının kamuda istihdamı ve Prim Borçlarının Yapılandırılması sebebiyle tarihinin en yoğun günlerini yaşadıklarını belirten SGK çalışanları, ‘sus payı’ niteliğinde verilen ‘51 TL fazla mesai ücretini’ yetersiz bulduklarını ifade ederek kurum binası önünde basın açıklaması ile taleplerini yetkililere duyurmaya çalıştılar.

“Haklarımızı alana kadar her hafta mücadeleye devam edeceğiz!” diyerek basın açıklaması yapan,SGK Zonguldak Çalışanları Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Pesen şunları ifade etti.

“SGK Personeli Alın Terinin Karşılığını Alamamaktadır”

“Uzun süredir ülke gündeminde yer bulan ve çalışma hayatında 2 milyon 250 bin kişiyi ilgilendiren EYT olarak bildiğimiz, Emeklilikte Yaşa Takılan çalışanların bu sorunu reformist bir yaklaşımla çözüme ulaşmıştır.

SGK Personeli olarak siyasi iktidardan SGK personelinin talep ve sorunlarının karşılanması adına çağrıda bulunuyoruz. EYT, Sözleşmelilere Kadro, 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi, Maden Şehitleri yakınlarının kamuda istihdamı ve Prim Borçlarının Yapılandırılması sebebiyle tarihinin en yoğun günlerini yaşayan SGK personeli, gecesini gündüzüne katarak mesai harcamakta, yoğun iş yükünün hakkını teslim etmekte ancak alın terinin karşılığını alamamaktadır.

EYT düzenlemesi ile yaklaşık 2 milyon 250 bin kişiye en düşük 7 bin 500 TL tutarında maaş bağlanacaktır.SGK tüm bu işlemleri Merkez ve Taşta teşkilatında bulunan yaklaşık 32 bin personel ile yürütülmektedir. 666 sayılı KHK ile ellerinden alınan özlük haklarının geri verilmesinin ciddi bir maliyetinin olmayacağı aşikârdır.

Bugün burada çağrıda bulunarak; verilen emeğin, dökülen alın terinin ve SGK personelinin hakkının verilmesi için yüksek sesle çağrıda bulunuyoruz.

* İkramiye

* Sosyal Güvenlik Tazminatının verilmesini,

* Ek Ödeme Oranlarının artırılmasını, (Bütün personelimize 3600 ek göstergenin verilmesini.)

* Uzmanlık Kadrosunun getirilmesi gibi taleplerimizin bir an önce gerçekleştirilmesini istiyoruz.

Bu saydığımız taleplerimiz Yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızla birlikte sığınmacı ve vatansız statüsünde olan yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet veren SGK çalışanlarının en doğal hakkıdır, bir an önce teslim edilmelidir.

SGK personeline ‘sus payı’ niteliğinde verilen ‘51 TL fazla mesai ücretini’ yetersiz buluyoruz. Alın terimizin ve emeğimizin karşılığını istiyoruz. Ağır iş yükü altında ezilen ve alın terinin karşılığını alamayan Sosyal Güvenlik Kurumu personelleri olarak taleplerimizin takipçisi olacağız.

Bizler burada sendika Şube Başkanları ve Şube yönetimleri olarak konunun sendikalara maal edilmeksizin ortak hareket ederek haklarımızın alınmasında mücadelemizin SGK Zonguldak Platformu altında eylemlerimize devam edileceğinin bilinmesini istemekteyiz.” dedi.

Reklam