Yıllardır Tayyip’in zindanında bulunan HDP’nin onursal eş başkanı Selahattin Demirtaş, 17 Nisan 2023’te Diken’de yayınlanan yazısında Emek ve Özgürlük İttifakı’nın iki bileşeni TİP ve Yeşil Sol’a, en yüksek sayıda milletvekili çıkarabilmek amacıyla bazı iller için taktik önermişti.

Doğan Özgüden/Artıgerçek

Demirtaş, illere örnek de vererek şunları kaydetmişti: “Halen zaman varken bazı kritik seçim bölgelerinde partilerimiz birbirlerinin lehine adaylarını geri çekecek taktik bir beceri gösterebilmeli ve bu kırgınlıkları da giderecek yoldaşça tutum alabilmeliler. Mesela Ankara, Antalya, Hatay, İzmir gibi yerlerde, bu şehirlerin bazı bölgelerinde yeni taktikler için geç değil.”

Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs 2023’te yapılacak milletvekili seçiminde kullanılacak kesin aday listesini yayınladı. Buna göre seçime 24 siyasi parti ve 151 bağımsız aday giriyor.

Seçime katılma hakkı tanınan 6 sol partiden 5’i 87 seçim çevresinin tümünde, 1’i de 54 seçim çevresinde oylamaya katılıyor. Yurt dışındaki oy pusulalarında ise 6 sol partinin hepsi birden yer alıyor.

Demirtaş’ın uyarı ve önerilerine rağmen, Ankara 1. bölge dışında hiçbir seçim bölgesinde aday geri çekme gerçekleşemedi.

2018 seçimlerine sol parti olarak sadece HDP katılmış ve oyların yüzde 11,70’ini alarak 67 milletvekili çıkartmışken, Emek ve Özgürlük İttifakı’na umut bağlayan sol seçmenler önümüzdeki seçimde gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında YSP ve TİP arasında tercih yapmak zorunda kalacaklar.

Genelinde de, sol oyların seçime ayrı ayrı katılan 6 partiye dağılımı nedeniyle bazı seçim bölgelerinde hiç sol milletvekili çıkartılamaması, güçlü olunan bazı bölgelerde ise beklenenden daha az sayıda sol milletvekili çıkartılması muhtemeldir.

Konu üzerine iki uyarı yazısı:

Seçime doğru sol’a ansiklopedik anımsatma…

Yurt dışındaki seçmenin sol duyulu seçimi

Reklam