TTK Eski Genel Müdürlerinden Ömer Yenel’in öngörüsüne Bakan Fatih Dönmez’de katıldı.

24 Mart 2018’de CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Enerji Politikaları” konulu Taşkömürü Çalıştayı’nda Konuşma yapan TTK Eski Genel Müdürlerinden Ömer Yenel kente dair çözüm önerilerini sunmuş ve Özellikle TTK’nın ve kentin üretime, istihdama yönelik öneriler sunmuş. Bu önerilerin belki en can alıcısı ise, üretimin yeniden canlanmasının can damarı KOK Fabrikasının kurulması gerektiğine dikkat çekmişti.

Enerji, Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katıldığı bir televizyon programında Zonguldak’a kok kömür tesisinin kurulacağını açıkladı.

Katıldığı bir televizyon programında gelişmeleri aktaran Enerji, Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin taş kömürü üretim yeri olan Zonguldak’ta kok kömürü ile ilgili tesis kurulacağını ifade etti.

Bakan Dönmez ayrıca Karadeniz gazı ile ilgili olarak gazın Filyos’a getirilmesi ve tesise aktarılması konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez şu ifadelere yer verdi;

“Gazımızı tesise getirmiş olacağız. Mayıs başında inşallah işleme almış olacağız. Hemen hemen herkesi mutlu edecek müjdeni geleceğini söyleyebilirim. Trabzon-Rize açıklarında sismik çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki beklenti doğalgazdan ziyade sanki biraz petrol ağırlıklı gibi duruyor. Gabar’dan bir hafta içerisinde bilgi gelebilir. Gabar’dan 150 milyon varilden fazlasını bekliyoruz. Akkuyu’dan 27 Nisan’da ilk nükleer yakıt gelecek. Diğer üç üniteyi devreye aldığımızda Türkiye’de kullanılan elektriğin yüzde 10’unu sadece bir sahada üretebilir hale geleceğiz. Türkiye’nin kömür üretimi olan Zonguldak’ta birde kok kömür tesisi kurmayı planlıyoruz”

Susma Gazetesi Yazı İşleri Müdürümüz Bahaddin Arı, 4 Nisan 2018 Tarihli Köşe yazısında KOK Kömürü konusunda şu yorumu yapmıştı.

Kömürde Çözüm Kok Fabrikası

24 Mart’ta CHP İl Başkanlığı tarafından “Enerji Politikaları” konulu Taşkömürü Çalıştayı düzenlendi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nunda katıldığı çalıştayı başından sonuna kadar izledim.

Önemli fikirler gündeme getirildi. Akademisyenlerden TTK Genel Müdürlerine,Özel sektör temsilcilerinden meslek kitle örgütü temsilcilerine kadar farklı fikirler öne sürüldü.

Benimde kısa görüşme fırsatı yarattığım TTK Eski Genel Müdürlerinden Ömer Yenel’in önerisi dikkatimi çekti.

Bugün sayfalarımızdan konuşmasının neredeyse tamamını verdik.Kentin yeniden verimli hale gelmesi,kömürün hayat bulması,istihdam ve enerji konusunda verimli olmanın yolunun yeniden KOK Kömürü Fabrikasının kurulmasından geçtiğine dikkat çekti.

Yenel; “Eskiden olduğu gibi kok fabrika kuracağız! Niye kurmuyoruz şimdi biz bu kok fabrikamızı? İşte çözüm bu, hiç karıştırmayalım Filyos Projesi olursa şöyle olur diyerek. Zonguldak için proje bu! Kok fabrikamızı kuracağız. Hem dünya standartlarında ve hükmünde kuracağız, hem de yetmediğinde koklaşabilir kömür alıp kok elde edeceğiz”

Ne dersiniz bir tartışalım mı?.

Reklam